Tıbbi ve aromatik bitkilerin ekonomik önemi ve Safranbolu safranının SWOT analizi
Economic importance of medicinal and aromatic plants: SWOT analysis of Safranbolu safran
  1. Tez No: 906562
  2. Yazar: ERSİN CEBECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TAY BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tıbbi ve aromatik bitkiler başta ilaç ve gıda sanayi olmak üzere kimya, kozmetik ve boya sektöründe kullanılan, doğadan toplanan ya da yetiştiriciliği yapılan bitkilerdir. Kullanım alanı ve ticareti giderek artmaktadır. Tıbbi ve aromatik bitkiler grubunda yer alan Safran bitkisi dünyanın en pahalı baharat bitkisi olarak bilinmektedir. Ülkemizde yüzyıllardır dikimi gerçekleştirilen bu bitki ticari ve kültürel olarak büyük bir değere sahiptir. Bu çalışmanın amacı önemi giderek artan tıbbi ve aromatik bitki sektörünün genelde Türkiye ekonomisindeki durumunu ortaya koymak ve özelde ise coğrafi işaretli tek baharat ürünümüz olan Safranbolu safranının üretim, satış, pazarlama koşullarını tespit ederek sektörün SWOT analizini yapmaktır. Bu kapsamda çalışmada nitel araştırma tekniklerinden karma yaklaşım uyarınca Safranbolu'daki safran üreticileri ile anket yapılmış ve ayrıca resmi kurum yetkilileri ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yapılan anket ve görüşmeler ışığında sektörün SWOT analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre sektörün zayıf yönünün üretim artışını sınırlayan unsur olan yüksek fiyatlı safran soğanı, soğan teminindeki güçlükler ve yanı sıra yüksek işçilik maliyetleri gösterilmektedir. Sektörün en güçlü yanının ise yüzyıllardır bu topraklarda safranın yetişmesi ve kalitesi olduğu ortaya çıkmıştır. Sektörde tehdit oluşturabilecek unsurlar olarak küresel ısınmanın etkileriyle ürün hasatındaki öngörülemezlik, piyasada başta İran safranının yol açtığı haksız rekabet, tarımsal üretime yönelik ilginin azlığı, teşvik vb. uygulamaların yetersizliği ve tağşiş öne çıkmaktadır. Safrana olan talebin dünyada giderek artmaya devam etmesi ve teknolojik gelişmeler sayesinde pazarlama sorunlarının ortadan kalkması ise sektördeki önemli fırsatlar olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Medicinal and aromatic plants are plants collected from nature and used in the pharmaceutical and food industry, chemistry, cosmetics and dye industry. Their area of use and trade is gradually increasing. Saffron plant, which is in the group of medicinal and aromatic plants, is known as the most expensive spice plant in the world. This plant, which has been planted in our country for centuries, has a great commercial and cultural value. The aim of this study is to reveal the situation of the increasingly important medicinal and aromatic plant sector in Turkey's economy in general and to make a SWOT analysis of the sector by determining the production, sales and marketing conditions of Safranbolu saffron, which is our only spice product with geographical indication. In this context, in accordance with the mixed approach from qualitative research techniques, a survey was conducted with saffron producers in Safranbolu and in-depth interviews were conducted with the authorities of official institutions. In the light of the survey and interviews, a SWOT analysis of the sector was conducted. According to the results of the analysis, the weakness of the sector is the high price of saffron bulbs, which limits the increase in production, the difficulties in obtaining bulbs, as well as high labor costs. The sector's greatest strength is the fact that saffron has been growing in these lands for centuries and its quality. Factors that may pose a threat to the sector include unpredictability in harvesting due to the effects of global warming, unfair competition in the market, especially from Iranian saffron, lack of interest in agricultural production, inadequate practices such as incentives, and adulteration. The fact that the demand for saffron continues to increase in the world and marketing problems are eliminated thanks to technological developments are considered as important opportunities in the sector.