Lavanta (lavandula angustifolia mıller.) ve adaçayı (salvia officinalis L.) yetiştiriciliğinin ekonomik analizi
Economic analysis of lavender (lavandula angustifolia miller.) and sage (salvia officinalis L.) cultivation
  1. Tez No: 944163
  2. Yazar: BİROL ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tıbbi ve aromatik bitkilerin geçmişten günümüze tarih boyunca kullanımları incelendiğinde insanoğlu bitkiler ile hep iç içe yaşamıştır. İnsanoğlu sağlıklı yaşamak için bitkilerden çok yönlü faydalanmasını bilmiş ve gıdadan ilaca, kozmetikten boyaya varıncaya kadar bitkileri ve bitkisel ürünleri çok yönlü haliyle kullanmıştır. Doğal, sağlıklı ve güzel yaşamanın bir kültür haline geldiği günümüzde, tıbbi ve aromatik bitkiler hakkındaki farkındalık oldukça yüksek seviyelere gelmiştir. Türkiye'de sahip olduğu bitki çeşitliliği ile bu sektörde oldukça önemli bir konumdadır. Türkiye'de üretilen tıbbi ve aromatik bitkiler çok farklı sektörlerde kullanım alanı bulabilmektedir. Bu kapsamda bir çok yatırımcıyı kendine çeken tıbbi ve aromatik bitki üretimlerinde, yatırımların ekonomik olarak uygulanabilir olup olmaması önemli bir sorundur. Bu çalışma kapsamında popülaritesi yüksek ve ekonomik değeri bulunan lavanta ve adaçayı üretim yatırımlarının ekonomik analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanı Karabük ili Safranbolu ilçesinde bulunmaktadır. Çalışma sonuçları adaçayı üretim yatırımlarının lavantaya göre daha kazançlı olduğunu göstermektedir. Adaçayı yatırımının iç karlılık oranı (İKO) oranı %81,9; geri ödeme süresi (GÖS) 2,6 yıl ve fayda maliyet oranı (FMO) ise 11,55 olarak tespit edilirken, lavanta yatırımının İKO değeri %24,12; GÖS 4,6 ve FMO da 2,32 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
An examination of the utilization of medicinal and aromatic plants throughout history reveals a persistent human reliance on these botanical resources. Humanity has long recognized the potential of botanical resources to enhance well-being. These resources have been utilized in diverse applications, from culinary preparations to medicinal treatments, personal care products, and construction materials. Pursuing a natural, healthful, and aesthetically pleasing lifestyle has attained substantial cultural significance in contemporary society. Consequently, in the last years, there has been a marked increase in awareness regarding plants' therapeutic and aromatic properties. Turkey's position in this sector is of significant importance due to the diversity of its plant life. Various sectors can utilize the potential of medicinal and aromatic plant production in Turkey. In this context, the economic viability of investments in medicinal and aromatic plant production, which attracts many investors, is an important issue. This study conducted an economic analysis of lavender and sage production investments that have garnered significant popularity and economic value. The study area is in the Safranbolu district of Karabük province. The study's findings indicate that investments in sage production yield higher returns than those in lavender. The internal rate of return (IRR) of the Sage investment was 81.9%, the payback period (POR) was 2.6 years, and the benefit-cost ratio (BCR) was 11.55. In contrast, the IRR of the Lavender investment was 24.12%, the POR was 4.6, and the BCR was 2.32.