Türkiye'de ekonomik önemi bulunan tıbbi ve aromatik bitkilerin sektör analizi
Turkey's economic importance of the sector analysis of medical and aromatic plants
- Tez No: 682520
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tıbbi ve aromatik bitkilerin tarihi Mezopotamya, Eski Mısır'a kadar uzanmaktadır. Bununla birlikte geçmişten günümüze tarih boyunca tıbbi ve aromatik bitkilerin kullanımları incelendiğinde insanoğlu bitkiler ile hep iç içe yaşamıştır. İnsanoğlu sağlıklı yaşamak için bitkilerden çok yönlü faydalanmasını bilmiş ve gıdadan ilaca, kozmetikten boyaya varıncaya kadar bitkileri ve bitkisel ürünleri çok yönlü haliyle kullanmıştır. Doğal, sağlıklı ve güzel yaşamanın bir kültür haline geldiği günümüz dünyasında, tıbbi ve aromatik bitkiler ile farkındalık oluşmaya başlamıştır. Türkiye'nin sahip olduğu zengin bitki çeşitliliğinden geleneksel Anadolu tıbbının gelecekte önemli bir kültürel miras olduğu bilinmektedir. Türkiye'de toplama ile ya da kültürü yapılarak üretilen tıbbi ve aromatik bitkilerin değerlendirilmesi çok farklı sektörlerde olabilmektedir. Doğal floramızdaki yaklaşık 1/3 endemik olan bitkisel çeşitliliğin korunarak sürdürülmesi çeşitli sektörler için önem arz etmektedir. Bu sektörlerin başında, gıda, ilaç, boya, kozmetik, arıcılık, yem, pestisit, veterinerlik, fitoterapi, aromaterapi, homeopati, süs, aroma, tıbbi çay, baharat, fonksiyonel gıdalar gibi sektörlere kazandırılması yönelik Türkiye'de ekonomik önemi bulunan tıbbi ve aromatik bitkilerin sektör analizi bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The history of medicinal and aromatic plants dates back to Mesopotamia and Ancient Egypt. Therefore, when the use of medicinal and aromatic plants throughout history, from past to present, human beings have always lived together with plants. Mankind knew how to benefit from plants in many ways to live a healthy life and used plants and herbal products from food to medicine, from cosmetics to paint. In today's world, where natural, healthy and beautiful living has become a culture, awareness for medicinal and aromatic plants has begun to emerge. It is known that traditional Anatolian medicine will be an important cultural heritage in the future due to the rich plant diversity of Turkey. The evaluation of medicinal and aromatic plants produced by collecting or culturing in our country and their resulting value can be used in many different sectors. It is important for various sectors to preserve and maintain the plant diversity, which is approximately 1/3 endemic in our natural flora. At the beginning of these sectors, medical and aromatic products, which have economic importance in Turkey, are aimed to be brought to sectors such as food, medicine, dye, cosmetics, beekeeping, feed, pesticide, veterinary medicine, phytotherapy, aromatherapy, homeopathy, ornamental, aroma, medicinal tea, spice, functional foods. This sector analysis of plants is the main purpose of this study.