Vezikoüreteral reflü nedeniyle üreteroneosistostomi yapılan hastalarımızda ekstravezikal ve intravezikal yaklaşımla reflü onarımının sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of reflux repair with extravesical and intravesical approaches in our patients who underwent ureteroneocystostomy due to vesicoureteral reflux
- Tez No: 906635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Vezikoüreteral reflü (VUR) çoğunlukla intramural üreterin kısa olmasının bir sonucu olarak idrarın mesaneden üst üriner sisteme kaçışını ifade eder. Oluşum mekanizmasında sadece üreterovezikal bileşke yetersizliği değil bazen de alt üriner sistemdeki obstrüktif veya nörolojik fonksiyon bozukluğu da yer almaktadır. VUR' un erken tanısı ve tedavisi tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarını önleyebilir ve böbrek hasarını azaltabilir. Çocuklarda reflü nefropatisine bağlı son dönem böbrek yetmezliği tüm pediatrik böbrek transplantasyonlarının yaklaşık %5' ini oluşturur. Çalışmamız, VUR nedeniyle opere edilip kliniğimizde takip ve tedavi edilen hastalarda, uygulanan ameliyat yönteminin başarısının ve ameliyat başarısının etyoloji ile ilişkisinin retrospektif olarak araştırılmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma, çocuk cerrahisi kliniğimizde takip ve tedavi edilmiş VUR tanısı olan ve cerrahi müdahale yapılan hastaların geriye dönük taranmasıyla gerçekleştirilmiştir. Hasta dosyaları; VUR etyolojisi, eşlik eden patolojiler, laboratuvar tetkikleri, görüntülemeler, ameliyat notları ve sonrasındaki takipleri açısından incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda VUR tanısı ile üreteroneosistostomi yapılan 125 hastanın verileri incelenmiştir. VUR dışı bir nedenle reimplantasyon yapılan, takibi düzensiz olan ve dosyasına ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastalarımızın 56' sı (%45) kız, 69' u (%55) erkekti. Ortalama yaş 6.2±3.8 yıldı. Cerrahi işlem olarak hastaların 68' ine (%54) Lich-Gregoir yöntemi, 52' sine (%42) Cohen yöntemi, 5 hastaya ise (%4) Politano-Leadbetter yöntemi uygulanmıştır. Toplamda 12 hastada nüks gelişmiş olup intravezikal yöntem uygulanan hastalarda nüks oranı %7, ekstravezikal yöntem uygulanan hastalarda ise %11,8 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Vesicoureteral reflux (VUR) is primarily the result of a short intramural ureter, which causes the backflow of urine from the bladder into the upper urinary system. The formation mechanism involves not only a deficiency at the ureterovesical junction but sometimes also obstructive or neurological dysfunction in the lower urinary system. Early diagnosis and treatment of VUR can prevent recurrent urinary tract infections and reduce kidney damage. In children, reflux nephropathy accounts for approximately 5% of all pediatric kidney transplants. Our study aims to retrospectively investigate the success of the surgical method applied and its relationship with etiology in patients who were operated on due to VUR and followed up and treated in our clinic. Materials and Methods: The study was conducted through a retrospective review of patients diagnosed with VUR who were followed up and treated at the our pediatric surgery clinic and who underwent surgical intervention. Patient records were examined in terms of VUR etiology, associated pathologies, laboratory tests, imaging, surgical notes, and subsequent follow-up. Results: In our study, data from 125 patients who underwent ureteroneocystostomy for VUR were analyzed. Patients who underwent reimplantation for reasons other than VUR, those with irregular follow-up, and those whose records could not be accessed were excluded from the study. Of the patients, 56 (45%) were female and 69 (55%) were male. The average age was 6.2 ± 3.8 years. As for the surgical procedures, 68 patients (54%) underwent the Lich-Gregoir method, 52 (42%) underwent the Cohen method, and 5 patients (4%) underwent the Politano-Leadbetter method. A total of 12 patients experienced recurrence, with a recurrence rate of 7% in those who underwent the intravesical method and 11.8% in those who underwent the extravesical method.