Hekimlerde opiofobi bilgi, tutum ve davranışının araştırılması: kesitsel bir çalışma
Physicians' opiophobia - a cross-sectional study: research on knowledge, attitude and behaviour
  1. Tez No: 906634
  2. Yazar: TOLGA MUSTAFA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA, DOÇ. DR. ÖZGE PASİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Ağrı tedavisinde opioidler yetersiz reçete edilmektedir. Opioidlerin yetersiz reçete edilmesinde hekimlerin opioid reçete etme korkusu başka deyişle opiofobi önemli bir etkendir. Çalışmamızda opiofobi nedenlerinin daha iyi anlaşılabilmesi ve hekimlerin opioidlerle olan ilişkisini aydınlatmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki çalışmamıza 15.08.2024-15.09.2024 tarihlerinde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde hasta muayene eden 318 hekim katılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, opioidler hakkındaki tecrübelerini, tutumlarını ve bilgilerini sorgulayan 36 soru sorulmuştur. Verilerin analizi SPSS Versiyon 26.0'la yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan hekimlerin %59,7'si kadın, yaş ortalaması 32,07±7,03, %6'si pratisyen, %64,8'i asistan, %15,1'i uzman, %4,4'ü yan dal asistanı, %5,7'si yan dal uzmanı, %4,4'ü öğretim görevlisidir. Katılımcıların %68,9'u ağrı tedavisi eğitimi almadığını ve %70,4'ü düzenli ağrı tedavisi eğitimi almak istediğini ifade etmektedir. Hekimlerin %46,2'sinin hiç opioid reçete etmedikleri, %56,9'unun opioidin bağımlılık dahil hiçbir yan etkisini görmediği, %64,1'inin opioidin solunum depresyonu etkisinden dolayı reçete etmekten çekindiği, %70,1'inin hastaların bağımlı olmasından endişelendiği, %70,4'ünün hastanın opioidi kötüye kullanacağından endişelendiği görülmüştür. Katılımcıların cevaplarına göre: opioid bilgileri 0-8 arasında puanlanmış ve ortalaması 2,73±1,66; opiofobileri 0-16 arasında puanlanmış ve ortalaması 8,74±3,72; opioid bağımlılığı korkuları 0-8 arasından puanlanmış ve ortalaması 5,51±2,08 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Opioids are under-prescribed for pain management. Physicians' fear of prescribing opioids (opiophobia) is an important factor in this. Our study aims to better understand opiophobia. Materials and Methods: 318 physicians working at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital participated in our cross-sectional study between 15.08.2024 and 15.09.2024. Participants were asked 36 questions regarding their characteristics, experiences, attitudes and knowledge about opioids. SPSS Version 26.0 was used for analysis. Results: 59.7% of the participants were female and the mean age of all participants was 32.07±7.03 years. 68.9% of the participants stated that they had not received any education in pain management and 70.4% stated that they would like to receive regular education. 46.2% of physicians had never prescribed opioids, 56.9% had never seen the side effects of opioids including addiction, 64.1% were afraid to prescribe opioids because of their respiratory depression effect, 70.1% were worried that patients would become addicted, 70.4% were afraid that patients would abuse opioids. According to participants' answers, their opioid knowledge, opiophobia and fear of opioid dependence were scored.