Melatonin uygulanan farelerin ince bağırsak dokularında apelin immunoreaktivitesi
Apelin immunoreactivity in small intestinal tissues of mice administered melatonin
  1. Tez No: 906669
  2. Yazar: TUĞBANUR KAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KORAL TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, melatoninin ince bağırsaklarda apelin üzerindeki etkileri ve apelinin immunohistokimyasal ekspresyonu incelenmiştir. Melatonin, antioksidan, anti-inflamatuar ve immünomodülatör özelliklere sahipken; apelin, özellikle motiliteyi düzenleyen ve besin emilimini artıran bir peptittir. Çalışmanın amacı, melatonin uygulanan farelerin ince bağırsak dokularında apelin immunoreaktivitesini belirlemektir. Deneyde 24 adet Swiss albino fare kullanıldı. Fareler kontrol, melatonin ve sham olmak üzere üç gruba ayrıldı. Melatonin grubuna 10 mg/kg/gün dozda melatonin uygulandı. Deney süresi sonunda doku örnekleri alınarak tespit edildi, daha sonra rutin histolojik takip aşamalarından geçirilerek parafinde bloklandı. Bloklardan alınan kesitlere, histokimyasal incelemeler için Crossmann'ın modifiye üçlü boyaması (triple boyama) ve periyodik asit-Shiff (PAS) boyama yöntemleri, immunohistokimyasal incelemeler için ise Avidin-BiotinPeroksidaz Kompleks (ABC) yöntemi uygulandı. Yapılan incelemelerde histokimyasal boyamalarda gruplar arasında bir farklılığın olmadığı belirlendi. İmmunohistokimyasal incelemelerde, apelin immunoreaktivitesinin ince bağırsağın tüm kısımlarında farklı yoğunluklarda olmak üzere lamina epiteliyaliste, lamina propriyada ve tunika muskulariste olduğu tespit edildi. Apelin immunoreaktivitesinin lamina epiteliyaliste; epitel hücrelerinde ve bazı enteroendokrin hücrelerde olduğu, kadeh hücrelerinde ise olmadığı belirlendi. Lamina propriyada bağ doku hücrelerinde, tunika muskulariste ise düz kas hücrelerinde apelin immunoreaktivitesi belirlendi. Tunika muskularis içerisinde yer alan pleksus miyenterikusta apelin immunoreaktivitesinin olmadığı görüldü. Melatonin uygulamasının apelin immunoreaktivitesini azalttığı belirlendi. Yapmış olduğumuz çalışma, bu alanda yapılacak yeni çalışmalara destek olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of melatonin on apelin in the gastrointestinal tract and the immunohistochemical expression of apelin were investigated. Melatonin has antioxidant, antiinflammatory and immunomodulatory properties, while apelin is a peptide that specifically regulates motility and increases nutrient absorption. The aim of the study was to determine apelin immunoreactivity in the small intestine tissues of mice administered melatonin. In the experiment, 24 Swiss albino mice were used. The mice were divided into three groups: control, melatonin and sham. Melatonin was applied to the melatonin group at a dose of 10 mg/kg/day. At the end of the experimental period, tissue samples were taken and fixed, then subjected to routine histological follow-up stages and blocked in paraffin. Crossmann's modified triple staining (triple staining) and periodic acid-Shiff (PAS) staining methods were applied to the sections taken from the blocks for histochemical examinations, and the AvidinBiotin-Peroxidase Complex (ABC) method was applied for immunohistochemical examinations.In the examinations, it was determined that there was no difference between the groups in histochemical staining. In the immunohistochemical examinations, apelin immunoreactivity was detected in all parts of the small intestine, in different densities, in the lamina epithelialis, lamina propria and tunica muscularis. It was determined that apelin immunoreactivity was present in the lamina epithelialis; in epithelial cells and some enteroendocrine cells, but not in goblet cells. Apelin immunoreactivity was detected in the connective tissue cells in the lamina propria and in the smooth muscle cells in the tunica muscularis. It was observed that there was no apelin immunoreactivity in the plexus myentericus located in the tunica muscularis. It was determined that melatonin application reduced apelin immunoreactivity. Our study will support new studies to be conducted in this field.