Saprolegniasis hastalığının patogenesisi ve Isparta bölgesi balık işletmelerindeki dağılımı üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 22220
  2. Yazar: ÖZNUR DİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu araştırmada İsparta ili balık üretim tesislerinden temin edilen Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yumurta ve yavru balıkları ile aynalı sazan (Cyprinus carpio) yumurtalarından Saprolegniasis etkeni mantarların izolasyonu, identifikasyonu ve patogenesisi çalışılmıştır. Enfekte yumurta ve yavru balıklardan yapılan bu izolasyon çalışmalarında bütün işletmelere ait yumurta ve yavru balıklarda toplam 52+13 Saprolegnia, 8+3 Pythium izolatı elde edilerek bunların S. litoralis, S. terrestris, S. diclina, S. glomerata, S. ferax, P. elongatum, P. afertile türleri oldukları, Oogonium üretmeyenler ise Saprolegnia sp. olarak kaydedilmiştir. Yumurtalarla yapılan enfeksiyon çalıgnalannda SaprolegrLa sp. 'Hin önce ölü yumurtalara yerleştiği, daha sonra canlı yumurtalara zarar verdiği ve enfeksiyon miktarının yumurta kalitesine bağlı olarak değişebildiği gibi su sıcaklığı, pH ve zoospor sayısının bu hasta¬ lığın yayılmasında önemli rol oynadığı görülmüştür. Alabalık larvalarında Saprolegnia enfeksiyonu önce baş bölgesinden başlayarak vücudun diğer bölgelerine yayılırken, histolojik bakıda yumurta kesesi boyunca Saprolegnia hifaları tespit edilmiştir. Yavru balıklardaki histolojik kesitlerde de epidermisin nekroze olduğu, göz ve kas tabakasında ise Saprolegnia hifaları görülmüştür. Enfeksiyonla ilgili yapılan buffy-coat çalışmalarında lenfosit, monosit ve nötrofilik granülosit'den oluşan tablonun şe¬ killendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the pathogenesis of Saprolegniasis in the eggs and fry of rainbow trout was carried out. Saprolegniaceous fungi were isolated and identified from rainbow trout ( Qncorhynchus mykiss ) eggs, fry and mirror carp ( Cyprinus carpio) eggs from the fish farms in İsparta. The Isolated species were identified as Saprolegnia litoralis S. terrestris, S. diclina, S. glomerata, S. ferax, Pythium elongatum, P. afertile. In the experimental infection studies the Saprolegnia sp. firstly Iocoli2ed on to dead eggs, then spread to alive eggs. The water temperature, pH and number of the spores were particulary important factors at the Saprolegnia infection. At the begining of the infection on rainbow trout, the infection had begun on the head region then spread to the other parts of the body. In histopathological study it was observed that infected fry the fungi hyphae were distended throughout the yolk sac On the larvae fungi-causing necrosis were observed in epidermis and dermis, and the layers were disappeared, only melanin pigment remained. In buffy-coat studies, observed blood cells were neutrophiles, monocytes and lymphocytes. IX