Fiyatlandırma algoritmaları yoluyla koordinasyon ve rekabet hukukuna etkileri
Coordination through pricing algorithms and its effects on competition law
- Tez No: 906696
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY UZUNALLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 485
Özet
Fiyatlandırma algoritmaları, veri toplama ve analiz etme yeteneği, hızlı fiyatlandırma yapması, çok yönlü yapısı ve analiz doğruluğu açısından insanlardan daha iyi performans gösterdikleri için fiyatlandırmada yaygın hale gelmiştir. Özellikle çevrimiçi pazarlarda, teşebbüsler fiyatlandırma algoritmalarını yaygın bir şekilde kullanmaya başlamıştır. Bu şekilde fiyatlandırma kararları insanlardan yazılımlara geçmiştir. Fiyatlandırma algoritmaları pazardaki birçok unsuru etkileyebilme ve alıcı ile teşebbüs faaliyetlerini hem olumlu hem de olumsuz sonuçlara yönlendirme gücüne sahiptir. Etkinlikleri ve alıcılara faydalarının bulunduğu kabul edilir. Buna karşın, fiyatlandırma algoritmaları pazar yapısını oligopolistik bağımlılık yaratacak şekilde değiştirerek gizli koordinasyona sebebiyet verebilme potansiyeline sahiptir. Fiyatlandırma algoritmaları aynı zamanda teşebbüsler arasındaki koordinasyonu kolaylaştırmıştır. Son teknoloji yapay zeka teknolojisiyle birlikte ise algoritmaların kendi kendine koordinasyon yapabilmelerinin önü açılmıştır. Bu tez, fiyatlandırma algoritmalarının rekabet üstü fiyatlara ne şekilde ulaşabileceğinin, açık koordinasyon ve gizli koordinasyon arasındaki gri alanları arttırdığını, koordinasyonu nasıl kolaylaştırabileceğini ve mevcut mevzuat ile yaşanabilecek sorunların ne şekilde çözülebileceğini analiz etmektedir. Çalışmanın ilgili alanlarında yeni mevzuat önerileri ve rekabet otoritelerinin bu algoritmalarla nasıl mücadele edebileceğine ilişkin öneriler getirilmektedir. Bu tezde fiyatlandırma algoritmalarının portresi çizilirken, koordinasyon endişesi ve bununla bağlantılı hususlar konu edilmiş, fiyatlandırma algoritmalarının hukuki, ekonomik ve bilgisayar bilimi kapsamındaki rolü analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pricing algorithms have become widespread in pricing applications due to their superior performance compared to humans in terms of data collection and analysis capabilities, fast pricing, versatility and analytical accuracy. Especially in online markets, businesses have started to use pricing algorithms extensively, thus pricing decisions have been transferred from humans to software. These algorithms have the potential to influence various market factors and can direct the activities of both buyers and businesses towards both positive and negative outcomes. While their efficiency and benefits to consumers are recognised, pricing algorithms also have the potential to alter market structures by creating oligopolistic dependencies, leading to the risk of hidden coordination. Moreover, pricing algorithms have facilitated coordination between businesses. With the integration of advanced artificial intelligence technologies, the possibility of self-coordination of algorithms has emerged. This thesis analyses how pricing algorithms can achieve supra-competitive prices, how they can expand the grey areas between overt and covert coordination, how they can facilitate coordination, and how potential problems can be addressed under the existing legal framework. The study proposes new legislation in relevant areas and suggests strategies for competition authorities to combat these algorithms. It provides a comprehensive portrait of pricing algorithms, analyses the role of pricing algorithms from legal, economic and computer science perspectives, and addresses concerns regarding coordination and related issues.