Gülpınar köyü (Iğdır) mera özellikleri
The features of pasture of Gülpınar village (Iğdır)
  1. Tez No: 906703
  2. Yazar: ABDULKERİM KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ZAFER TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan, Iğdır iline bağlı Gülpınar Köyü meralarında flora ve vejatasyonunu araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanımızda, 31 familya 117 cinse ait, 134 tür, 49 alttür ve 23 varyete olmak üzere toplam 206 takson belirlenmiştir. Bu taksonların endemizm oranı 8 (%3.88) olduğu tespit edilmiştir. 206 taksonun tamamı Spermatophyta divizyonun Angiospermae alt divizyosuna dâhildir. Araştırma alanında, içerdikleri tür sayısına göre en büyük 5 familya sırasıyla; Asteraceae 30 (% 14.58), Fabaceae 28 (%13,59), Lamiaceae 24 (%11.65), Poaceae 15 (%7.28), Caryophyllaceae 11 (%5.33) olduğu tespit edilmiştir. Araştırma alanında en çok takson içeren ilk 5 cins ve oranları sırasıyla; Centaurea 7 (%3.39), Trifolium 6 (%2.91), Lathyrus 6 (%2.91), Silene 5 (%2.46) Nepeta 4 (%1.94) olduğu tespit edilmiştir. Taksonların hayat formları dağılımı; Hemikriptofit, 116 (% 58.18) takson, Terofit 51 (%23.97) takson, Kriptofit 15 (% 6.63) takson, Kamefit 11 (% 4.08) takson, Geofit 9 (% 5.61), Fanerofit 3 (%1.53) takson olduğu tespit edilmiştir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı; İran-Turan elementi 72 (% 34.95), Avrupa-Sibirya elementi 34 (% 16.50), Akdeniz elementi 5 (% 2.42), Geniş Yayılışlı gösteren taksonlar 86 (% 41.77), Kozmopolit takson 1 (% 0.48), Bilinmeyenler 8 (% 3.88) olduğu tespit edilmiştir. Vejetasyon çalışmasında; (Tanaceto zahlbruckneri– Poligonetum alpinii ass. nova, Salvio verticillatii– Linetum pseudoanatolicii ass. nova, Onobrycho galegifolii – Feruletum orientalidis ass. nova, Astragalo cinereae – Rosetum pimpinellifoliae ass. nova) 4 adet bitki birliği tespit edilmiştir. Birlikler ve onların bağlı oldukları üst kategoriler aşağıdaki gibidir: Sınıf: Astragalo-Brometea Quézel 1973 Ordo: Trifolio anatolici-Polygonetalia arenastri Quézel 1973 Alyans: Peducularo-asterion alpinii Akman, Quézel, Yurdakulol, Ketenoğlu ve Demirors 1987 Birlik 1: Tanaceto zahlbruckneri – Poligonetum alpinii ass. nova Ordo: Festuco oreophilae-Veronicetalia orientalis Hamzaoğlu 2006 Birlik 2: Salvio verticillatii– Linetum pseudoanatolicii ass. nova Ordo: Astragalo-Brometalia Quézel 1973 Alyans: Tanaceto orientali-Astragalion gummiferi Kaya & Ketenoğlu 2010 Birlik 3: Onobrycho galegifolii – Feruletum orientalidis ass. nova Birlik 4: Astragalo cinereae – Rosetum pimpinellifoliae ass. nova
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the flora and vegetation in the pastures of Gülpınar Village in Iğdır province, located in the Eastern Anatolia Region of Turkey. In our research area, a total of 206 taxa, including 134 species, 49 subspecies and 23 varieties, belonging to 31 families, 117 genera, were identified. The endemism rate of these taxa was found to be 8 (3.88%). All 206 taxa are included in the Angiospermae subdivision of the Spermatophyta division. In the research area, the 5 largest families according to the number of species they contain are; It was determined that Asteraceae was 30 (14.58%), Fabaceae was 28 (13.59%), Lamiaceae was 24 (11.65%), Poaceae was 15 (7.28%), and Caryophyllaceae was 11 (5.33%). The first 5 genera containing the most taxa in the research area and their rates are respectively; It was determined that Centaurea 7 (3.39%), Trifolium 6 (2.91%), Lathyrus 6 (2.91%), Silene 5 (2.46%) and Nepeta 4 (1.94%). Life forms distribution of taxa; It was determined that there were Hemicryptophyte, 116 (58.18%) taxa, Terophyte 51 (23.97%) taxa, Cryptophyte 15 (6.63%) taxa, Kamephyte 11 (4.08%) taxa, Geophyte 9 (5.61%), Phanerophyte 3 (1.53%) taxa. . Distribution of taxa to phytogeographic regions; Iran-Turanian element 72 (34.95%), European-Siberian element 34 (16.50%), Mediterranean element 5 (2.42%), Widely Distributed taxa 86 (41.77%), Cosmopolitan taxon 1 (0.48%), Unknowns 8 (%) It was determined that 3.88). In vegetation study; 4 plant associations were identified (Tanaceto zahlbruckneri – Poligonetum alpinii ass. nova, Salvio verticillatii – Linetum pseudoanatolicii ass. nova, Onobrycho galegifolii – Feruletum orientalidis ass. nova, Astragalo cinereae – Rosetum pimpinellifoliae ass. nova). Associations and their higher units are as follows: Clasiss: Astragalo-Brometea Quézel 1973 Ordo: Trifolio anatolici-Polygonetalia arenastri Quézel 1973 Aliance: Peducularo-asterion alpinii Akman, Quézel, Yurdakulol, Ketenoğlu ve Demirors 1987 Assosiation 1: Tanaceto zahlbruckneri – Poligonetum alpinii ass. nova Ordo: Festuco oreophilae-Veronicetalia orientalis Hamzaoğlu 2006 Assosiation 2: Salvio verticillatii– Linetum pseudoanatolicii ass. nova Ordo: Astragalo-Brometalia Quézel 1973 Aliance: Tanaceto orientali-Astragalion gummiferi Kaya & Ketenoğlu 2010 Assosiation 3: Onobrycho galegifolii – Feruletum orientalidis ass. nova Assosiation 4: Astragalo cinereae – Rosetum pimpinellifoliae ass. Nova