Beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının öğrenme stilleri ile öğrenme ve öğretme anlayışları arasındaki ilişki
Relationship between the learning styles and the understandings of learning and teaching of physical education and sports teacher candidates
- Tez No: 906717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE ŞEYMA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının öğrenme stilleri ile öğrenme ve öğretme anlayışları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını incelemektir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama (survey) ve değişkenler arasındaki ilişkileri incelemeye yönelik ilişkisel tarama yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışma 2023-2024 eğitim yılında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Mersin Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde eğitim gören 301 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni adayı üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın belirlenen amacına ulaşması için gerekli olan veriler,“Kişisel Bilgiler”,“ Öğretme ve Öğrenme Anlayışları Ölçeği ”ve“ Öğrenme Stilleri Ölçeği ”olmak üzere üç bölümden oluşan bilgi toplama aracı ile toplanmıştır. Bu çalışmada, katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. Verilerin güvenilirliği ve normalliği test edilmiş ve uygun olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, bağımsız gruplar t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri kullanılmış, anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre; cinsiyet, yaş ve spor yılı gibi demografik faktörler ile öğrenme stilleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmazken, akademik başarı durumu, spor türü ve öğrenme yolları değişkenlerine göre bazı farklılıklar tespit edilmiştir. Akademik başarı durumu, görsel-sözel öğrenme stilinde; spor türü, aktif-yansıtan öğrenme stilinde; öğrenme yolları ise duyumsal-sezgisel ve görsel-sözel boyutlarında anlamlı farklılıklar göstermiştir. Öğretme ve öğrenme anlayışları incelendiğinde ise yaş, akademik başarı durumu, spor yılı ve öğrenme yolları gibi faktörlerin etkili olduğu, yaş faktörünün geleneksel yaklaşımı, spor yapma süresinin yapılandırmacı yaklaşımı benimsemeye, akademik başarı durumu ve öğrenme yollarının ise hem geleneksel hem de yapılandırmacı yaklaşımları belirgin bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Genel olarak, öğrenme stilleri ile öğretme ve öğrenme anlayışları arasında düşük düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuş ve yapılandırmacı yaklaşım ile görsel-sözel öğrenme stili arasında negatif, geleneksel yaklaşım ile pozitif bir ilişki saptanmıştır. Bu bulgular, beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının öğrenme ve öğretme anlayışlarının çeşitli demografik ve eğitimsel faktörlerle nasıl bağlantılı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether there is a significant difference between the learning styles and understandings of learning and teaching of physical education and sports teacher candidates. This study employs quantitative research methods, including descriptive survey and relational survey methods, which are used to investigate the relationships between variables. The study was conducted with 301 physical education and sports teacher candidates studying at Hatay Mustafa Kemal University Faculty of Sport Sciences and Mersin University Faculty of Sport Sciences during the 2023-2024 academic year. To achieve the research objectives, data were collected using a data collection tool consisting of three sections:“Personal Information,”“Teaching and Learning Approaches Scale,”and“Learning Styles Scale.”The data obtained from the participants were analyzed using SPSS 25.0 software. The reliability and normality of the data were tested and found to be appropriate. The research utilized independent samples t-test, ANOVA, and Pearson correlation analyses, with a significance level set at p < 0.05. According to the findings of the study, while no statistically significant differences were found between demographic factors such as gender, age, and years of experience in sports and learning styles, some differences were identified based on academic achievement, type of sport, and learning pathways. Specifically, academic achievement showed significant differences in the visual-verbal learning style; type of sport influenced the active-reflective learning style; and learning pathways showed significant differences in the sensing-intuitive and visual-verbal dimensions. When examining teaching and learning approaches, factors such as age, academic achievement, years of experience in sports, and learning pathways were found to be influential. The age factor was associated with a preference for traditional approaches, years of experience in sports were linked to the adoption of constructivist approaches, and academic achievement and learning pathways significantly impacted both traditional and constructivist approaches. Overall, low-level significant relationships were found between learning styles and teaching-learning approaches, with a negative relationship between the constructivist approach and the visual-verbal learning style, and a positive relationship with the traditional approach. These findings reveal how the learning styles and teaching-learning approaches of physical education and sports teacher candidates are connected to various demographic and educational factors.