Kent kültürü ve festivalleşme: Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali
Urban culture and festivalization: International Arhavi Culture and Art Festival
  1. Tez No: 906720
  2. Yazar: TUĞÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sanayi Devrimi'yle başlayan ve 1950 sonrası Türkiye'de tarımda makineleşmenin artmasıyla giderek artmaya devam eden kente göç hareketi, beraberinde farklı kültürel kodların bir araya gelmesine vesile olmuştur. Bu durum, beraberinde kültür karmaşasına ve kırsal nüfusun kent kültürüne uyum sağlamakta zorlanmasına sebep olmuştur. Kentlileşme sürecinde olan kırsal nüfus özüne, kırsal hayata özlem duymaktadır. Kırsal nüfusun özlemini dindirmek adına kentlerde kültürel dokuları barındıran eğlenceler organize edilmiştir. Bunlardan biri de festivallerdir. Türk kültüründe eğlenceler, tarihi açıdan köklü bir yere sahiptir. Şenlik, şölen, toy gibi adlandırmalarla karşımıza çıkmakta olan kadim Türk eğlenceleri küreselliğin etkisinin beraberinde yerini festivallere bırakmıştır. Gelenekseli yeniden yaşayarak yaşatan bir kent eğlencesi olan Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali yörenin tanıtımı ve kültürel aktarım bakımından zengindir. Söz konusu zenginlik festivalin mekânı, zamanı, katılımcıları vb. açılardan çözümlenmiştir. Yörenin kültürel değerlerinin tanıtılıp pazarlanması bakımından önemli bir mekân görevini de üstlenen Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali kültür değişimleri, kültür ekonomisi ve kültür turizmi açısından ele alınarak yapısal ve işlevsel açıdan tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The migration movement to the city, which started with the Industrial Revolution and continued to increase with the increase in mechanization in agriculture in Turkey after 1950, has led to the coming together of different cultural codes. This has led to cultural confusion and the rural population's difficulty in adapting to urban culture. The rural population, which is in the process of urbanization, longs for its essence, rural life. In order to alleviate the longing of the rural population, entertainments with cultural textures have been organized in cities. One of these is festivals. Entertainments have a deep-rooted place in Turkish culture in historical terms. Ancient Turkish entertainments such as festivals, feasts and toy have been replaced by festivals with the effect of globalization. The International Arhavi Culture and Art Festival, which is a city entertainment that relives the traditional, is rich in terms of the promotion of the region and cultural transfer. This richness was analyzed in terms of the festival's venue, time, participants, etc. The International Arhavi Culture and Art Festival, which also serves as an important venue for the promotion and marketing of the cultural values of the region, has been analyzed structurally and functionally in terms of cultural exchanges, cultural economy and cultural tourism.