Adoolesanların akran ilişkilerinin yaşam biçimine etkisi
Friend relations of adolescents impact on lifestyle
  1. Tez No: 906774
  2. Yazar: SEMANUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KARAYAĞIZ MUSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Adolesan dönemi gelişimsel olarak hızlı değişimlerin yaşandığı, fiziksel ve duygusal süreçlerin bu değişime eşlik ettiği bir dönemdir. Bu araştırmanın amacı adolesanların akran ilişkilerinin yaşam biçimlerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Bursa ili Gürsu Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Gürsu ilçesinde bulunan toplam sekiz kamu lisesinde 2023-2024 eğitim-öğretim yılında öğrenim göre 14108 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Örneklem, evrenin bilindiği durumda kullanılan formül ile belirlenmiştir ve 846 öğrenci örnekleme alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Adolesan Yaşam Biçimi Ölçeği' ve 'Akran İlişkileri Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov, Independent sample t-testi, Pearson korelasyon analizi, Adımsal regresyon ve Basit regresyon analizleri kullanılmıştır. Adolesanların akran ilişkileri ölçeği toplam puan ortalaması 86.42 ±13.61, yaşam biçimi ölçeği toplam puan ortalaması 105.89±15.26; olarak saptanmıştır. Adolesan yaşam biçimi ölçeği toplam puan ortalamaları ile akran ilişkileri ölçeği toplam puan ortalamaları arasında pozitif yönde orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Adolesanların yaşam biçimi ölçeği toplam puan ortalamalarına akran ilişkileri ölçeğinin alt boyut (yaşam takdiri, sağlık sorumluluğu, egzersiz, sosyal destek, beslenme ve stres yönetimi) ve toplam puanının, sosyodemografik özelliklerinin ve arkadaş-aile ilişkileri, sağlık durumu, akademik başarı değişkenlerinin etkisi incelenmiş ve modelin bağımlı değişkenin %36.9'unu (R2:0.369) açıkladığı tespit edilmiştir. Bu modele göre adolesanların yaşam biçimi ölçeği puanındaki değişim cinsiyet, sağlık durumu, arkadaş ilişkileri, akademik başarı, birliktelik ve yakınlık alt boyut değişenleri açıklanabilmektedir. Adolesanların akran ilişkilerinin yaşam biçimine etkilerinin bilinmesi pediatri hemşirelerinin olumsuz akran ilişkilerini belirleyip gereken önlemleri alması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a period of rapid developmental changes, accompany by physical and emotional processes. The aim of this research is to examine the effect of adolescents' peer relationships on their lifestyles. The population of the research consists of 2023-2024 education programs in a total of eight public high schools in Gürsu district of Bursa province, Gürsu National Education Directorate. It consists of 14108 high school students according to education in the academic year. The sample was determined by the formula used when the population was known and 846 students were included in the sample. 'Introductory Information Form', 'Adolescent Lifestyle Scale' and 'Peer Relations Scale' were used as data collection tools in the research. Kolmogorov-Smirnov, Independent sample t-test, Pearson correlation analysis, Stepwise regression and Simple regression analyzes were used to analyze the data. The mean total score of the Adolescents' peer relations scale of the was found 86.42 ±13, lifestyle scale was found to be 105.89±15.26; the mean total score.61. It was found to be. There is a moderately positive, statistically significant relationship between the mean total score of the Adolescent Lifestyle Scale and the mean total score of the Peer Relations Scale. The mean total scores of the Adolescents' Lifestyle Scale were included in the sub-dimensions of the Peer Relations Scale (life appreciation, health responsibility, exercise, social support, nutrition and stress management) and total score, sociodemographic characteristics and the effects of friend-family relationships, health status and academic achievement variables were examined and the model accounted for 36.9% of the dependent variable (R).2: 0.369). According to this model, the change in the score of the Adolescents' Lifestyle Scale can be explained by variables such as gender, health status, friend relations, academic success, togetherness and closeness sub-dimensions. Knowing adolescents life of peer relationships effects on the child's behavior is important for pediatric nurses to identify negative peer relationships and take the necessary precautions.