Belen (Hatay) ilçesinin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of tourism potential of Belen (Hatay) district
- Tez No: 906775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Hatay İli Belen ilçesinin turizm potansiyeli yeterince bilinmemekte ve değerlendirilmemektedir. Bu bağlamda, Belen ilçesinin turizm potansiyelini tespit etmek ve bu potansiyelin etkin kullanımına yönelik öneriler geliştirmek amaçlanmaktadır. Araştırma, Belen ilçesinin turizm potansiyelinin ortaya konması açısından önem taşımaktadır. Çalışmada öncelikli olarak doküman taraması yapılarak doküman içerikleri değerlendirilmiştir. Ardından görüşme soruları için soru havuzu oluşturulmuş, alanında uzman üç akademisyenle sorular üzerine görüşmeler yapılarak araştırma soruları belirlenmiştir. Görüşmeler, Belen Kaymakamlığı, Belen Belediyesi, Belen Halk Eğitimi Merkezi, Belen Kamu Hizmetlerini ve Tarımını Geliştirme Derneği, Belen Öğretmenevi ASO Müdürlüğü, Gri Tur (seyahat acentesi), Göçmen Restoran (yeme içme sektörü), Saklar Market (alışveriş sektörü) ve İskenderun Teknik Üniversitesi gibi ilgili kurumların temsilcileri ve turizm alanında çalışan uzmanlarla yapılmıştır. Veriler 10 Aralık 2023- 10 Mart 2024 tarihleri arasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Dokümanların değerlendirilmesinde içerik analizi, ilgili kurum temsilcilerinin ve turizm uzmanlarının görüşlerinin incelenmesinde ise betimsel analiz tercih edilmiştir. Bölgenin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve fırsatları ile tehditleri ortaya koymak amacıyla SWOT (GZFT) analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, yerel aktörlerin Hatay ili Belen ilçesi turizm potansiyeline yönelik bilgi ve farkındalıklarının yüksek olduğu, şehrin imajının, yayla turizminin yanı sıra gastronomi turizminin ilçenin turizm potansiyelini ortaya çıkardığı ancak turizm alanında tanıtım, reklam ve altyapı eksikliğinin görüldüğü tespit edilmiştir. Elde edilen bulguların ışığında, Hatay ili Belen ilçesi turizminin geliştirilmesi ve gelecekte yapılacak araştırmalara yön verilmesi amacıyla çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The tourism potential of Belen district in Hatay Province is not sufficiently known or evaluated. In this context, the aim is to identify the tourism potential of Belen district and to develop suggestions for its effective utilization. This research is significant in terms of revealing the tourism potential of Belen district. Initially, a document review was conducted, and the contents of the documents were evaluated. Subsequently, a pool of questions was created for interviews, and discussions were held with three academics to determine the research questions. Interviews were conducted with representatives from relevant institutions such as Belen District Governorship, Belen Municipality, Belen Public Education Center, Belen Public Services and Agricultural Development Association, Belen Teachers' House ASO Directorate, Gri Tur (travel agency), Göçmen Restaurant (food and beverage sector), Saklar Market (shopping sector), and Iskenderun Technical University, as well as tourism professionals. Data were collected between December 10, 2023, and March 10, 2024, using a semi-structured interview form. Content analysis was used to evaluate the documents, while descriptive analysis was preferred for examining the opinions of institutional representatives and tourism experts. SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) analysis was employed to identify the region's strengths and weaknesses and to highlight opportunities and threats. As a result of the study, it was determined that local stakeholders have high levels of knowledge and awareness regarding the tourism potential of Belen district. The city's image, along with highland tourism and gastronomy tourism, has revealed the district's tourism potential; however, deficiencies in promotion, advertising, and infrastructure in the tourism sector were observed. Based on the findings, various recommendations were presented to enhance the tourism development of Belen district in Hatay Province and to guide future research.