Anonim ortaklıkta hamiline yazılı pay senetlerinin iradi devri
The transfer of bearer shares in joint stock company
  1. Tez No: 906792
  2. Yazar: FATMA BİLGESU ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
31.12.2020 tarihinde suçtan elde edilen malvarlığı değerlerini aklama ve terörizmin finansmanının önlenmesi amacıyla 7262 sayılı Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun yayımlanmıştır. Söz konusu kanunla yeni düzenlemeler getirilmiş, çeşitli kanunlarda değişiklikler yapılmış ve bunların bazı hükümleri de yürürlükten kaldırılmıştır. Bu kapsamda 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun hamiline yazılı pay senetlerine ilişkin bazı hükümlerinde de düzenlemelere gidilmiştir. Yapılan değişikliklerle hamiline yazılı pay senetlerine ilişkin bilgilerin Merkezi Kayıt Kuruluşunda kaydedilmesi öngörülmüştür. Buna göre hamiline yazılı pay senetleri sahipleri bakımından pay sahipleri çizelgesinin MKK kayıtlarından sağlanacağı düzenlenmiş, anılan senetlerin bastırılıp dağıtılması ve devrinde MKK'ya bildirim şartı getirilmiştir. Hamiline yazılı pay senetlerinin bastırılıp dağıtılmasına yönelik bildirim yükümlülüğünün ihlali bakımından idari para cezası öngörülmüştür. Bununla birlikte devrin bildirim yapılana dek ortaklık ve üçüncü kişiler hakkında hüküm ifade etmeyeceği ve devralanın TTK'dan doğan paya bağlı haklarını kullanamayacağı belirtilmiştir. Hamiline yazılı pay senetlerine getirilen bu düzenlemelerin, nama yazılı pay senetleri ve kaydi sisteme tabi paylar bakımından benzerlik taşıyıp taşımadığının incelenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte anonim ortaklıktaki anonimlik özelliğini etkileyip etkilemediği açıklığa kavuşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
On 31.12.2020, Prevention of Financing of the Proliferation of Weapons of Mass Destruction No. 7262 was published in order to prevent laundering of criminal assets and the financing of terrorism. With the mentioned law, new regulations were introduced, amendments were made to various laws, and some of their provisions were annulled. In this context, some provisions of Turkish Commercial Code No. 6102 regarding bearer shares have been amended. With the changes made, it is envisaged that information regarding bearer shares will be recorded in Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK). Accordingly, it has been regulated that the shareholders' list for holders of bearer shares will be obtained from MKK records, a notification requirement has been introduced to the MKK in the printing, distribution and transfer of the mentioned shares. Administrative fines are imposed for violation of the notification obligation regarding the printing and distribution of bearer shares. However, it is stated that the transfer will not have any effect on the partnership and third parties until notification is made and the transferee will not be able to exercise its share-related rights arising from Turkish Commercial Code. These regulations brought to bearer shares, it is necessary to examine whether there are similarities in terms of registered shares and shares subject to the book-entry system. However, it should be clarified whether it affects the anonymity feature of the joint stock company.