Retronişi hastalarında epidemiyolojik özellikler, risk faktörleri ve klinik varyantların değerlendirilmesi
Evaluation of epidemiological characteristics, risk factors, and clinical variants in retronychia patients
  1. Tez No: 906798
  2. Yazar: GÖZDE LADEN ERKANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç: Retronişi; tırnak plağının geriye doğru itilmesi ve proksimal tırnak kıvrımı ve matriks boşluğunun lateral boynuzlarına gömülmesi sonucu ortaya çıkan, inflamasyonun eşlik edebildiği ve ciddi tırnak distrofileri ile sonuçlanan bir tablodur. Hekimlerin retronişi konusundaki farkındalığının düşük olması nedeniyle aslında yaygın olmasına rağmen sınırlı sayıda vaka bildirimi bulunmaktadır. Tekrarlayan hastane başvurularında alınan yanlış tedaviler, komplikasyon riskini artırarak morbiditeyi, kozmetik ve psikososyal sorunları artırmaktadır. Bu çalışmada, retronişinin daha önce yeterince tanımlanmamış olan klinik özellikleri ve hastalığa yatkınlık oluşturabilecek veya tetikleyebilecek faktörlerin ayrıntılı bir biçimde tanımlanması ve bunların ışığında hastalığın olası patogenetik mekanizmalarının daha iyi değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu veriler, hastalığın tanınabilirliğini ve doğru tedavi edilmesini artıracaktır. Gereç ve Yöntem: Mart 2023-Mart 2024 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalına başvuran hastalar değerlendirildi. Başka bir dermatolojik veya sistemik hastalık nedeniyle tırnak tutulumu bulunmayan, proksimal tırnak kıvrımında inflamasyon ve/veya kütikula hasarı ve ksantonişi mutlak kriterlerinin yanında uzamada duraklama, onikoliz, tırnak proksimalinde elevasyon bulgularından en az biri bulunan tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların sosyodemografik verileri, özgeçmiş ve soygeçmiş bilgileri, hastalığı tetikleyebilecek faktörlere maruziyetleri ve subjektif semptomları sorgulandı. Retronişi gelişen tırnaklardaki muayene bulguları detaylı olarak kaydedildi. Tırnak ünitesi ve ayaklar, retronişiye yatkınlık oluşturabilecek predispozan faktörler açısından değerlendirildi ve tüm hastalar fotoğraflandı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 93 hastanın %72'si kadın cinsiyetteydi. Hastaların yaş ortalaması 33,4 idi. Hastaların %29'u çocuk yaştaydı. Hastaların %12,9'unda aile öyküsü mevcuttu. Hastaların %10,8'inde bulgular yaşamın ilk iki yılında başlangıç gösteriyordu ve bunların tamamında yapısal bir predispozan faktör mevcuttu. Vücut kitle indeksi yüksekliği ile retronişi gelişimi arasında bir ilişki saptanmadı. Erişkin kadın ve erkeklerin ayakkabı numaralarının neredeyse yarısı (%45,5) büyük kategorisindeydi. Hastaların %68,8'inde Mısır ayak tipi ve neredeyse tamamında (%98,9) ayak başparmağı tutulumu mevcuttu. Başparmak tutulumu olanların yarısı bilateral etkilenmişti.
Özet (Çeviri)
Aim: Retronychia, characterized by proximal nail plate displacement into the proximal nail fold and lateral horns of the matrix, may present with inflammation and progress to severe onychodstrophy. Limited awareness of physicians leads to under-reported cases. Repetitive hospital admissions and inappropriate treatments can increase the risk of complications, leading to increased morbidity, with cosmetic and psychosocial consequences. This study aims to comprehensively describe the poorly characterized clinical features and predisposing or triggering factors of retronychia, thereby enabling a better understanding of the potential pathogenic mechanisms and enhancing disease recognition and accurate treatment. Materials and methods: Patients who presented to the Department of Dermatology, Ankara University Faculty of Medicine between March 2023 and March 2024 were evaluated. All patients with inflammation of the proximal nail fold and/or cuticle damage and xanthonychia, without nail involvement due to another dermatological or systemic disease, were included in the study. Additionally, patients had to have at least one of the following findings: nail growth arrest, onycholysis, or proximal nail elevation. A comprehensive history and physical examination were performed. History included sociodemographic data, medical and family history, potential triggers, and symptomatology. Detailed examination of the nails with retronychia was documented, including assessment of the nail unit and feet for predisposing factors. Photographic documentation was obtained for all subjects. Results: Our study involved 93 patients, predominantly females (72%) with mean age of 33.4 years. Children accounted for 29% of the participants. A family history of retronychia was present in 12.9% of patients. Early-onset retronychia (within the first two years of life) was observed in 10.8% of patients, all of whom had a structural predisposing factor.. No association with body mass index was found. Nearly half (45.5%) of adults wore large shoe sizes. Egyptian foot type (68.8%) and great toe involvement (almost all, 98.9%) were prevalent, with half experiencing bilateral involvement.