Revealing the history of Anatolian sheep domestication by using retrovirus integrations
Retrovirüs entegrasyon polimorfizmi kullanarak Anadolu koyunlarındaki evcilleştirme sürecinin anlaşılması
  1. Tez No: 341108
  2. Yazar: İHSAN CİHAN AYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ZEHRA TOGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, koyunların evrimesl tarihinin anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla 11 Türk koyun ırkından (Karayaka, Dağlıç, Kıvırcık, Sakız, Akkaraman, İvesi, Norduz, Karagül, Hemşin, Gökçeada and Morkaraman) 220 bireydeki ve Anadolu yaban koyun popülasyonundan (Ovis gmelinii anatolica) 30 bireydeki içsel Jaagsiekte koyun retrovirüslerinin (enJSRV) entegrasyonu incelenmek üzere araştırılmıştır. Bu entegrasyonların değişik kombinasyonlarının varlığına göre bireylerin retrotipi belirlenmiştir. Koyun ırkları arasındaki genetik farklılıklar hesaplanmış olup, retrotiplerin Türk koyun ırklarındaki uzamsal dağılımları sentetik haritalar oluşturularak belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar daha önce Türk koyun ırklarında gözlemlenen bütün retrotip çeşitlerinin (R2, R4 ve R6) bu çalışmada kullanılan bireyler arasında da var olduğunu göstermektedir. Bu retrotiplere ek olarak Türk koyun ırklarında daha önce gözlemlenmemiş retrotiplerin (R0, R1 ve R7) de varlığı gözlemlenmiştir. Türk ırkları için retrotipler daha önceki çalışmalardan farklı frekanslarda gözlemlenmiş ve farklı bir retrotip dağılımı belirlenmiştir. Yapılan uzamsal dağılımlar sonucunda Türkiye?nin coğrafik olarak iki geniş bölgeye ayrıldığı ve bu iki bölgenin genelde yağlı kuyruklu ve yağsız kuyruklu Türk koyun ırkları tarafından temsil edildiği gözlemlenmiştir. İncelenen 30 Anadolu yaban koyunu örneğinden 7 tanesinde ilkel ırkların karakteristik özelliklerinden olan retrotip (R0) gözlemlenmiştir. Ayrıca Anadolu yaban koyunundan bazı bireylerde daha önce koyunlarda sabitlenmiş olarak düşünülen enJSRV-6 dahil hiç bir retrovirüs entegrasyonu gözlemlenmemiştir. Buna ilaveten bu çalışma daha önce koyun ırklarında sabitlendiği kabul edilen enJSRV-6 entegrasyonunu polimorfik bir belirteç olarak kullanma şeklinde de yeni bir bakış açısı getirmektedir. Son olarak nükleer bir belirteç olan enJSRV? nin kullanıldığı bu çalışmanın sonuçları annesel ve babasal belirteçlerin kullanıldığı diğer çalışmaların sonuçlarıyla kıyaslandığında, muhtemel ikincil bir koyun göçünün genelde erkekler tarafından gerçekleştiği söylenebilir. Bu çalışma enJSRV entegrasyonlarını Anadolu yaban koyunu dahil olmak üzere Türk koyun ırklarında inceleyerek evcil koyunların evrimsel tarihini daha iyi anlamaya yardımcı olmakla beraber Türkiye?deki evcil koyun ırklarının genetik çeşitliliğinin nasıl şekillendiğinin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. enJSRV-6 nın polymorfizmi ise koyunların evcilleştirme sürecinde yeni bir olayın işareti olabileceğinden dolayı merak uyarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to contribute to the understanding of evolutionary history of sheep by using endogenous Jaagsiekte sheep retrovirus (enJSRV) integrations in 220 samples from 11 Turkish sheep breeds (Karayaka, Dağlıç, Kıvırcık, Sakız, Akkaraman, İvesi, Norduz, Karagül, Hemşin, Gökçeada and Morkaraman) and also in 30 samples from Anatolian wild sheep (Ovis gmelinii anatolica). Retrotypes of individuals were determined based on enJSRV integrations. The genetic distances between breeds were calculated and spatial distribution of retrotypes in Turkish sheep breeds have been determined by construction of synthetic maps. In the study it has been shown that all previously observed retrotypes for Turkish sheep breeds (R2, R4 and R6) were also present among the individuals of the present study. In addition to these retrotypes, previously non-observed retrotypes for Turkish breeds (R0, R1 and R7) were also observed in Turkish sheep breeds which have been examined in this study. Different retrotype frequencies for Turkish sheep breeds have been observed when compared to previous studies. Spatial distribution of retrotypes showed that Turkey was separated into two broad regions where the regions were represented by fat-tailed and thin-tailed sheep breeds, generally. Seven of 30 Anatolian wild sheep samples exhibited retrotype of primitive breeds (R0) and also some individuals exhibited a new retrotype where there are no enJSRV integrations for enJSRV-6 integration site which was assumed to be ?fixed insertion? previously. Thus, the present study brings new insight into evaluation of enJSRV-6 integration which is to use this integration and suggests that it can also be used as a polymorphic integration site. Also, comparative studies of enJSRV markers with sex dependent (mtDNA and Y-linked) markers indicated that possible second migration of the sheep may be mediated by males. The present study examines the enJSRV polymorphism that is present in Turkey with a high resolution. The results contributes to the understanding of the evolutionary history of sheep and gives insights about the shaping of the genetic diversity observed among domestic sheep over Turkey on the basis of enJSRV integrations. Furthermore, polymorphism in enJSRV-6 especially high frequency of newly observed allele is may be indicating an interesting event related with the sheep domestication.