Türkiye iple erişim sektöründeki risk faktörlerine, yaralanmalara ve teknisyenlerin sektör/iş algısına dair bir araştırma
A study on risk factors, injuries and technicians' industry/job perception in the Turkish rope access sector
- Tez No: 906810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA BARIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İple erişim, pratik ip sistemleri kullanılarak çalışanların iskele, sepet ve hava platformu olmadan ulaşımı zor bölgelere erişimini sağlayan bir çeşit iş konumlandırma sistemidir, başlangıçta tırmanışta ve mağaracılıkta kullanılan tekniklerden geliştirilmiştir. Modern iple erişimin en yaygın uygulamaları denetim, ölçüm, bakım ve köprü, baraj, rüzgâr türbinleri, kuleler, binalar ve sanayi tesislerinde inşa işlerini içerir. Bu işler içerik olarak boyama, kaynak, kesim, temizlik, montaj ve ağır malzemelerin kaldırılması vs. gibi çalışan sağlığına farklı şekillerde zarar verebilecek özel prosedürler gerektiren uygulamalardan oluşmaktadır. Bu araştırmada iple erişim teknisyeni olmanın sektör çalışanlarına ne ifade ettiğine, yapmış oldukları işin zorluk ve meşakkatine kıyasla maddi kazançlarından duydukları tatmin seviyesine, yaptıkları işin yerel yönetmelikler ve anayasal düzende bir meslek olarak ele alınmamasının ne gibi zorluklara/dezavantajlara neden olduğuna, iple erişim çalışmalarındaki risklerin iş sağlığı ve güvenliği açısından kabul edilebilirliğine ve bu işi uzun süre yapmaktan kaynaklı ne gibi akut/kronik rahatsızlıklar yaşadıklarına dair kapsamlı bilgi toplanması amaçlanmaktadır. Toplanan bu veriler ile iple erişim endüstrisindeki mesleksel güvencesizliklere dair yapılabilecek iyileştirmeler, risklere karşı alınacak önlemler saptanmış, faydalı ve uygulanabilir çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rope access is a type of work positioning system that allows workers to access difficult-to-reach areas without scaffolding, baskets and aerial platforms using practical rope systems, and was initially developed from techniques used in climbing and caving. The most common applications of modern rope access include inspection, measurement, maintenance and construction of bridges, dams, wind turbines, towers, buildings and industrial facilities. These jobs consist of applications that require special procedures such as painting, welding, cutting, cleaning, assembly and lifting heavy materials, etc., which may harm the health of workers in different ways. This study aims to collect comprehensive information on what being a rope access technician means to the sector employees, the level of satisfaction they get from their financial gains compared to the difficulty and hardship of their job, the difficulties/disadvantages caused by the fact that their job is not considered a profession in local regulations and constitutional order, the acceptability of risks in rope access work in terms of occupational health and safety, and the acute/chronic illnesses they experience due to doing this job for a long time. With this collected data, improvements that can be made regarding occupational insecurities in the rope access industry, precautions to be taken against risks have been determined, and useful and applicable solution suggestions have been presented.