Seyahatnâmeler ışığında mit ve gerçeklik arasında timbuktu
Timbuctoo through the eyes of travelers
- Tez No: 906826
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAHFUZ SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Batı Afrika şehirlerinden Timbuktu, 14. ve 16. yüzyıllar arasında sahip olduğu muazzam zenginliği ile târihte yer edinmiştir. Mali ve Songay İmparatorluklarının himayesi altında bulunmuş olan Timbuktu, her iki döneminde de Bilâdüssûdan'ın ticaret havzalarında merkezi bir konuma sahip olmuştur. Özellikle altın ticaretinin aktif olarak yapıldığı bu şehir, uzun yıllar Avrupalılar tarafından ulaşılmaya çalışılan bir mekân halindeydi. Coğrâfî bilgi noktasındaki yetersizlik ve Afrika içlerinin tabiatına âşinâ olmamak gibi hususlar Timbuktu'yu târihi süreç içerisinde uzaklığın sembolü haline getirmiştir. Yine bu hususlarla alâkalı olarak, Afrika içlerinde yer alan bu zengin şehre ulaşma arzusu ölümü göze almakla adeta eşdeğer bir konumda idi. İşte elinizdeki bu çalışma öncelikli olarak Timbuktu'ya ulaşmaya çalışan veya buraya ulaşmayı başaran seyyahların aktardıklarını ele almaktadır. Farklı milletlerden olan ve farklı inançlara sahip seyyahların seyahatnâmeleri ışığında sundukları 'Timbuktu' tarifleri aktarılacak, yazıkları gözlemleri değerlendirecektir. Son olarak, târihin farklı aralıklarında kaleme alınmış seyahatnâmeler vesilesi ile şehre dâir elde edilen bilgiler, Afrika'yı dünya târihinin kenarında tutmaya çalışan anlayışı analiz etme imkânı bulacağız.
Özet (Çeviri)
Timbuctoo, one of the West African cities, gained a place in history with its enormous wealth between the 14th and 16th centuries. Timbuctoo was under the auspices of the Mali and Songhay Empires, and had a central position in the trading basins of Bilad al-Sudan in both periods. Timbuctoo, where gold trade is actively carried out, has been a city that Europeans have tried to reach for many years. Issues such as the inadequacy of the geographical point of knowledge and not being familiar with the nature of the African interior have made Timbuctoo a symbol of distance in the historical process. Again, in relation to these issues, the desire to reach this rich city in Africa has reached a position equivalent to risking death. This study will primarily deal with the perspectives of travelers trying to reach Timbuctoo. In the light of the travel names of travelers of different nationalities and beliefs, their own 'Timbuctoo' descriptions will be presented, and they will evaluate the observations under specified common headings. Finally, observations about the city through travel writings written at different intervals of history will provide the opportunity to analyze the existing starting points for positioning Africa in world history.