Yerel yönetimlerde stratejik plan algısı ve stratejik plan uygulamalarının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research on the perception of strategic planning and the evaluation of strategic planning practices in local governments
  1. Tez No: 906838
  2. Yazar: İHSAN EMRE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, yerel yönetimlerde görev alan çalışanların stratejik plan algıları ve stratejik planlama uygulamalarını değerlendirmeleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki yerel yönetimlerde çalışan 425 personele anket uygulanmıştır. Çalışmada, stratejik planlama algısı ile stratejik planlama uygulamalarının değerlendirilmesi arasındaki ilişki detaylı bir şekilde ele alınmış, çalışanların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, çalışma süresi gibi demografik özelliklerinin yanı sıra stratejik planlama eğitimi alıp almamalarına göre nasıl farklılaştığını tespit etmeye odaklanmıştır. Araştırma sonuçları, stratejik planlama algısı ile bu algının stratejik planlama uygulamalarını değerlendirme üzerindeki etkisi arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuş, yaş, kurumda çalışma süresi ve toplam iş tecrübesi gibi demografik özelliklere göre farklılık gösterdiğini göstermiştir. Bu bulgular, yerel yönetimlerde stratejik planlama süreçlerinin etkinliğini artırmak için çalışanların algılarının ve demografik özelliklerinin dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Çalışma, literatürde eksikliği hissedilen bu alanda önemli katkılar sunmakta ve yerel yönetimlerde stratejik planlamanın daha etkili bir şekilde uygulanabilmesi için önemli rehberlik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between the strategic planning perceptions of employees working in local governments and their evaluations of strategic planning practices. As part of the study, a survey was conducted with 425 employees from various regions of Turkey working in local governments. The research delves into the relationship between the perception of strategic planning and the evaluation of strategic planning practices, focusing on how these perceptions differ based on demographic characteristics such as age, gender, education level, marital status, and tenure, as well as whether the employees have received training in strategic planning. The findings of the study revealed significant relationships between the perception of strategic planning and its impact on the evaluation of strategic planning practices. These relationships were found to vary according to demographic characteristics such as age, tenure within the institution, and overall work experience. The results highlight the importance of considering employees' perceptions and demographic characteristics to enhance the effectiveness of strategic planning processes in local governments. This study provides significant contributions to the literature, addressing a gap in this field, and offers valuable guidance for the more effective implementation of strategic planning in local governments.