Bireysel silahlanma bağlamında yorgun mermi cinayetleri
Falling bullet homicides in the context of individual armament
  1. Tez No: 906841
  2. Yazar: SENA BAKIR GÜZELYALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TİMUR DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Her geçen gün bireysel silahlanma ve bireysel silahlanmanın şiddet içeren sonuçları, ateşli silahların suçlarda araç olarak kullanılması artmaktadır. Bireylerin mevzuattaki şartları sağlayarak edindiği silahlar, toplumdaki diğer kişilerin güvenlik ve yaşam hakları üzerinde ciddi tehditler yaratmaktadır. Sorun ile mücadele etmek için öncelikle sorunun tespit edilmesi gerekmektedir. Kanımızca bireysel silahlanmanın ne olduğunu tespit etmek onunla mücadele etmenin de ön şartıdır. Bu bağlamda giriş ve iki ana bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde silah kavramı ile bireysel silahlar ve bireysel silahlanma açıklanmaya çalışılmıştır. Toplumda silahlanma savunucuları tarafından bireysel silahlanmanın yaşam hakkının zorunlu bir unsuru olduğu güvenlik hakkı için silah edinilmesinin şart koşulduğu ifade edilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda bireysel silahlanma kavramı açıklandıktan sonra bireysel silahlanmanın hak olup olmadığı tartışmasına karşılaştırılmalı hukuk perspektifi ile yanıt aranmıştır. Bireylerin silahlanması, toplumdaki diğer bireylerin yaşam hakkı ve güvenlik hakkı üzerinde ciddi tehditler yaratmaktadır. Bu nedenle de bireysel silahlanmanın etkileri yaşam hakkı ve güvenlik hakkı bağlamında açıklanmaya çalışılmıştır. Bireysel silahlanmanın ülkemiz ve dünya açısından önemli sorun olduğunun en somut göstergeleri bu konudaki sayısal veriler olup, çalışmamızın bu kısmında sayısal verilere de sıklıkla yer verilmiştir. İkinci bölümde ise bireysel silahlanmanın şiddet içeren sonuçları ele alınarak tezimizin asıl konusu olan yorgun mermi cinayetleri irdelenmiştir. Yorgun mermi nedeniyle meydana gelen ölüm ve yaralanma olayları her gün haberlerde karşımıza çıksa da bu konuda hukuk literatüründe yazılmış bir eser yoktur. Bu nedenle de çalışmamızın bu kısmında yorgun mermi kavramı tanımı yapılarak, yorgun mermi nedeniyle meydana gelen ölüm olaylarının hukuki nitelendirilmesi yapılmaya çalışılmıştır. Devletin bireylerin yaşam hakkını koruma açısından negatif ve pozitif yükümlülükleri bulunmaktadır. Devletin pozitif yükümlülüğü kapsamında silahlanma ile mücadele etmesi ve güvenli bir toplum oluşturması gerekmektedir. Silahlanma ile mücadele devletin bekası ve iktidarının güçlendirilmesi için de zorunludur. Bu nedenle de çalışmamızın ikinci kısmının son bölümünde silahsızlanma açısından önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With each passing day, individual armament, the violent consequences of individual armament and the use of firearms as tools in crimes are increasing. Individual weapons which individuals acquire by meeting the requirements of the legislation pose serious threats to the security and life rights of other individuals in society. In order to combat the problem, the problem must first be identified. In our opinion, determining what individual armament is a prerequisite for combating it. In this context, in the first part of this study, which consists of an introduction and two main sections, the concept of weapons and individual weapons and individual armament are tried to be understood .It is seen that individual armament is a compulsory element of the right to life by armament advocates in society and that the acquisition of weapons is a condition for the right to security. For this reason, in our study, after explaining the existence of individual armament, an answer was sought from the appropriate legal perspective to the debate on whether individual armament is a right or not. The arming of individuals poses serious threats to the right to life and security of other individuals in society. For this reason, the effects of individual armament have been tried to be explained in the context of the right to life and the right to security. The most concrete indicators that individual armament is an important problem for our country and the world are numerical data on this issue, and numerical data are frequently included in this part of our study. In the second part, the violent consequences of individual armament are discussed and the main subject of our thesis, falling bullet murders, is analyzed. Although death and injuries caused by falling bullets appear in the news every day, there is no work written on this subject in the legal literature. For this reason, in this part of our study, the concept of falling bullet is defined and the legal characterization of the deaths caused by fatigued bullets is tried to be made. The state has negative and positive obligations to protect the right to life of individuals Within the scope of the state's positive obligation, it must combat armament and create a safe society. The fight against armament is also necessary for the survival of the state and strengthening of its power. For this reason, the last part of the second part of our study includes recommendations in terms of disarmament.