Bir yem üretim tesisinde Fine Kinney, HRNS ve FMEA yöntemleri kullanılarak risklerin değerlendirilmesi
Assessment of risks in a feed production facility using Fine Kinney, HRNS and FMEA methods
  1. Tez No: 906876
  2. Yazar: FADİLE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA BARIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, Industrial and Industrial Engineering, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırmada yem üretim tesislerinde iş kazaları ve meslek hastalıklarının oluşma ihtimalleri, belirlenen yöntemler kullanarak ortaya çıkmadan kaldırılması hakkında analizler gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte iş sağlığı ve güvenliği kültürü oluşturarak önleme alanında çalışanların katılımı sağlanması hedeflenmiştir. Yem üretim tesisleri, Gıda sektörü içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Fakat aynı zamanda kendine has tehlike ve riski de barındırdığı görülmektedir. Örneğin uzun süre gürültü içeren makinelere ve tozlu ortamlara maruz kalmış personellerde meslek hastalığı veya yetersiz eğitim sonucu yem makineleri kullanımında iş kazaları gözlenmiştir. Bu çalışmada; literatür ve gözlemlenen saha çalışmalarına istinaden yem üretim tesisinde tehlike ve risk etmenleri, Fine-Kinney, HRNS (Tehlike Değerlendirme Numara Sistemi) ve FMEA (Hata Modu ve Etkileri Analizi) yöntemlerinden faydalanılarak ve karşılaştırılarak hazırlanmıştır. Yem üretim, iş sağlığı ve güvenliği kavramlarına açıklık getirilmiş, yem üretim proseslerinde karşılaşılan tehlike ve risk etmenleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, analyzes were carried out to eliminate the possibility of occupational accidents and occupational diseases in feed production facilities before they occur, using the determined methods. In addition, it is aimed to ensure the participation of employees in the field of prevention by creating an occupational health and safety culture. Feed production facilities have an important position in the food industry. But it also seems to have its own dangers and risks. For example, occupational accidents have been observed in the use of feed machines because of occupational disease or inadequate training in personnel who have been exposed to noisy machines and dusty environments for a long time. In this study; based on the literature and observed field studies, hazard and risk factors in the feed production facility were prepared by using and comparing Fine-Kinney, HRNS and FMEA methods. The concepts of feed production, occupational health and safety were clarified, and information was given about the hazards and risk factors encountered in feed production processes and the precautions to be taken.