Yargı kararları ışığında bilişim suçlarının soruşturma usulü ve hukuka uygun delil elde etme yöntemleri
Investigation procedure of cyber crimes in accordance with judicial decisions and methods of obtaining legal evidence
- Tez No: 906911
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜÇLÜ AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenen suçların soruşturulması ve bu soruşturma kapsamında delil elde edilmesi süreci klasik suç tiplerinin soruşturulması sürecinden oldukça farklıdır. Bunun temel sebebi, bilişim suçlarında adli makamları faile ulaştıran delil türünün çoğu kez elektronik delil olmasının yanında bu tür delillerin toplanması, muhafazası, analizi ve raporlanmasının geleneksel delillere göre daha teknik ayrıntılara sahip olmasından ve uzmanlığa ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır. Bir diğer sebep ise, bu tür delillerin elde edilmesinde çoğu zaman delillerin bulunduğu ortamdan kaynaklı olarak uluslararası yardımlaşma kurumunun etkin ve sıkı bir şekilde uygulanması zorunluluğundan kaynaklanmaktadır. Yine, geleneksel delil türlerine göre elektronik delillerin bulunduğu bilişim sistemlerinin aranmasına ilişkin usul kuralları farklı hükümlere tabi olduğundan dolayı hukuka uygun bir şekilde bu delillerin elde edilmesi yargılamaların sıhhati açısından son derece önemlidir. Bu çalışmada, temel kavramlar en yalın haliyle tanımlanarak bilişim suçlarının soruşturulması sürecinde hukuka uygun aramanın yapılması için Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 134. maddesinde aranan şartlar ve hukuka aykırı arama işleminin sonuçları, online arama müessesi, uluslararası adli yardımlaşma kurumunun bu suçları işleyen faillerin tespiti açısından önemi ve bu kurumun Ülkemizde yürütülen soruşturma süreçlerine etkisi, elektronik delil türleri, bu delillerin güvenilirliği ve bu delilleri elde etme yöntemleri, dijital materyallerin aranması ve elkonulmasına ilişkin adli bilişim süreçleri ele alınmış ve belirli konularda eleştiri ve görüşler bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The process of investigating crimes committed using information systems and obtaining evidence within the scope of this investigation is quite different from the process of investigating classical types of crimes. The main reason for this is that the type of evidence that reaches the judicial authorities to the perpetrator in cyber crimes is often electronic evidence, and the collection, preservation, analysis and reporting of such evidence has more technical details than traditional (classical) evidences and requires expertise. Another reason is that the international judicial assistance must be implemented effectively and strictly in obtaining such evidence, often due to the environment in which the evidence is found. Once more, since the procedural rules regarding the search of information systems containing electronic evidence are subject to different provisions compared to traditional types of evidence, obtaining this evidence in accordance with the law is extremely important for the integrity of the trials. In this study, the basic concepts are defined in their simplest form and the conditions sought in Article 134 of the Code of Criminal Procedure for a lawful search during the investigation of cyber crimes, the results of the illegal search process, the online search institution, the importance of the international judicial assistance institution in terms of detecting the perpetrators of these crimes. and the impact of this institution on the investigation processes carried out in our country, types of electronic evidence, the reliability of this evidence and the methods of obtaining this evidence, digital forensic processes regarding the search and seizure of digital materials were discussed, and criticisms and opinions were reported on certain issues.