Portakal kabuğundan biyoplastik film üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of bioplastic film from orange peel
- Tez No: 906966
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OKUDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Biyoplastik filmler, petrol ve türevlerinden yapılan plastiklerin yerini almaya başlamaktadır. Yenilenebilir karbon kaynaklarından veya biyolojik kökenli polimerlerden elde edilen biyoplastikler, bitki, hayvan, mantar, alg veya bakteriler tarafından üretilmektedir. Bu özelliklerinden dolayı biyoplastikler, çevresel sürdürülebilirlik ve biyolojik uyumluluk açısından giderek daha fazla tercih edilmektedir. Bu çalışmada, ülkemizde bol miktarda bulunan portakal kabuklarından elde edilen pektin kullanıldı. Çalışmanın amacı: atık portakal kabuklarından biyoplastik film üretmek ve endüstride kullanımını değerlendirmektir. Bu amaçla ilk olarak asidik ortamda atık portakal kabuklarından pektin hazırlandı. 70°C sıcaklıkta pektin ve gliserol ilave edildi ve homojen olana kadar karıştırıldı. Bu karışımın üzerine antibakteriyel ajan olarak kekik yağı ve son olarak mukavemeti artırmak için kitosan eklendi ve döküm yöntemi kullanılarak etüvde kurutulup asetik asit ile çapraz bağlama işlemi yapıldı. Biyoplastik filmler elde edildi. Elde edilen biyoplastik filmin SEM, FT-IR, Antibakteriyel, DSC, EDX, Film kalınlığı, Çekme testi analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Bioplastic films are starting to replace plastics made from petroleum and its derivatives. Bioplastics, derived from renewable carbon sources or biologically sourced polymers, are produced by plants, animals, fungi, algae, or bacteria. Due to these properties, bioplastics are increasingly preferred for environmental sustainability and biocompatibility. In this study, pectin obtained from orange peels, which are abundant in our country, was used. The aim of the study was to produce bioplastic film from waste orange peels and evaluate its use in industry. For this purpose, pectin was first prepared from waste orange peels in an acidic environment. Pectin and glycerol were added at a temperature of 70°C and mixed until homogeneous. To this mixture, thyme oil was added as an antibacterial agent, and finally, chitosan was added to increase the strength. The mixture was dried in an oven using the casting method, and crosslinking was carried out with acetic acid, resulting in bioplastic films. The obtained bioplastic films were then analyzed using SEM, FT-IR, antibacterial tests, DSC, EDX, film thickness, and tensile tests.