Child Trafficking for Sexual Exploitation: The International Dimension
Cinsel Sömürü Amaçlı Çocuk Ticareti: Uluslararası Boyut
  1. Tez No: 906972
  2. Yazar: EKİN DENİZ UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FLOYD FEENEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of California DAVIS
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Anna 17 yaşındayken memleketi Polonya'nın Szecin kentinde bir ilana cevap verdi. Daha sonra bir tanıdığı olan Piotr Ruso'nun kulübesinde ev işlerinde çalışmaya başladı. Orada çalışırken bir Türk olan Dzem ve onun Polonyalı kız arkadaşı Olympia ile tanıştı. Ona Berlin'deki evlerinde benzer bir iş teklif ettiler. Tekliflerini kabul eden Anna onlarla birlikte Berlin'e gitti. Anna'ya makyaj yapmasını ve şık bir elbise giymesini söylediler. Eski bir eve gittikten sonra, Dzem bunun Anna'nın hayat kadını olarak ilk ev ziyareti olacağını açıkladı. Şok ve şaşkınlık içindeki Anna kaçmayı düşündü. Ancak evin iç kapısının kilitli olduğunu hemen fark etti. Kendisini 60 yaşlarında bir adamla birlikte buldu. Adam kötü kokuyordu ve oldukça sarhoş görünüyordu. Korkuya kapılan Anna, 90 dakikalık birliktelik çilesine boyun eğdi. Sonunda Dzem ve Olympia onu almak için geri geldiler. Anna şiddetle itiraz ederek onlara eve dönmek istediğini söyledi. Çiftin yanıtı onu feci şekilde dövmek ve kimlik kartını elinden almak oldu. Sürekli koruma altında tutulan ve daha fazla şiddet görmekten korkan Anna, fahişelik yapmaya zorlandı ve her gece beş ya da altı müşteriye hizmet etti. Sonunda Dzem ve Olympia Anna'yı bir geneleve sattılar. Bir süre sonra polis genelevi bastı ve sahiplerini tutukladı. Bir ay süren polis sorgusunun ardından Alman yetkililer Anna'yı Polonya'ya geri gönderdi. Daha sonra Polonya polisi Piotr Ruso'yu tutuklayarak, ona en az 71 Polonyalı kadın ve kızı yabancılara pazarlamak suçunu isnat etti. Anna'nın hikayesi, cinsel sömürü amaçlı çocuk ticaretinin çok sık rastlanan bir örneğidir. İşkence, çocukların alınıp satılması ve tecavüz, sınır ötesi çocuk ticaretinin başlıca eylemleridir. Ayrıca, bu eylemler fuhuş, pornografi, seks turizmi endüstrisi ve yasadışı evlat edinmeyi de içermektedir. Zira Üçüncü Dünya ülkelerinden çocuk temin etmek ve onları 'gelişmiş' ülkelere getirmek nispeten kolaydır. Neden cinsel sömürü amaçlı çocuk ticareti adı altında uluslararası bir insan hakları sorunu vardır? Bu soruya kapsamlı bir cevap verebilmek için, bu çalışma uluslararası hukuk perspektifinden insan ticaretinin boyutlarını belirleyecektir. Yani konu, tek bir ülke içinde gerçekleşen cinsel amaçlı çocuk ticareti değil, 'uluslararası sınırları aşan cinsel amaçlı çocuk ticareti'dir. Başka bir deyişle, tek bir ülke içinde gerçekleşen bu tür çocuk ticareti bu çalışmanın odak noktası değildir - burada uluslararası bir boyut içeren çocuk ticaretine odaklanılmaktadır. Uluslararası hukuk alanında, sorunu değiştirmek için en önemli araçlar antlaşmalardır. Bu nedenle, uluslararası bir kurum olarak, Birleşmiş Milletler'in aşağıdaki antlaşmaları kronolojik bir sırayla bu çalışmaya rehberlik edecektir: Çocuk Hakları Sözleşmesi (1989); ILO En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Acil Eylem Sözleşmesi (1999); Sınıraşan Örgütlü Suçlara Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesine Ek İnsan Ticaretinin, Özellikle Kadın ve Çocuk Ticaretinin Önlenmesine, Durdurulmasına ve Cezalandırılmasına İlişkin Birleşmiş Milletler Protokolü (İnsan Ticareti Protokolü,2000); Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne ek Çocuk Satışı, Çocuk Fahişeliği ve Çocuk Pornografisi ile ilgili İhtiyari Protokol. Kronolojik bir sıra izlemenin ve antlaşmaları bu disipline göre ortaya koymanın nedeni, Birleşmiş Milletler'in bakış açısına göre sorunun mantığını incelemektir. Zaman çizelgesi açısından bakıldığında, Birleşmiş Milletler sorunu başından beri nasıl ele almıştır? Bu antlaşmalar eşliğinde bu çalışma öncelikle insan ticareti sorununu tanımlayacak, ardından insan ticareti başlığı altında çocuk ticareti suçunu açıklayacaktır. Son olarak, cinsel sömürü amaçlı çocuk ticaretine yönelik olası çözüm önerileri ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
When she was 17 years old, Anna answered an advertisement in her home town of Szecin, Poland. Afterwards, she took a domestic job at the cottage of an acquaintance, Piotr Ruso. While working in there she met Dzem, a Turk, and Olympia, his Polish girlfriend. They offered her similar work at their home in Berlin . Accepting their offer, Anna traveled with them to Berlin. They told Anna to put on make-up and an elegant dress. After driving to an old house, Dzem announced that this was to be Anna's first house visit as a prostitute. Shocked and dumbfounded, Anna thought of running away. But she quickly discovered that the inside door to the house had been locked. She found herself left with a man of about 60. He stank and seemed quite drunk. Frightened, Anna submitted to a 90 minute sex ordeal. Eventually Dzem and Olympia came back to pick her up. Protesting vehemently Anna told them that she wanted to return home. The couple's response was to beat her severely and take away her identity card. Kept under constant guard and terrified of further violence, Anna was forced to prostitute herself, serving five or six clients per night. Eventually Dzem and Olympia sold Anna to a brothel. Sometime later the police raided the brothel and arrested the owners. After a month of police interrogation, the German authorities deported Anna back to Poland. Later the Polish police arrested Piotr Ruso, charging him with having trafficked at least 71 Polish women and girls to foreigners. Anna's story is an all too frequent example of child trafficking for sexual exploitation. Torture, the purchase and sale of children and rape are the main acts on the cross- border trafficking in children. Furthermore, these acts involve prostitution, pornography, sex tourism industry, illegal adoption. Since, obtaining children from Third World countries and bringing them into the 'developed' country is relatively easy. Why is there an international human rights problem under the name of child trafficking for sexual exploitation? To give a comprehensive answer to that question, this paper will identify the extent of the human trafficking from the international law perspective. That is to say, the topic is 'child trafficking for sexual purposes that crosses international boundaries', rather than trafficking for sexual purposes that takes place within a single country. In another words, this inside one country kind of child trafficking is not the focus of the paper—that here is to focus on child trafficking that involves an international dimension. Within the field of international law, to modify the problem, the most important tools are the treaties.3 Hence, as an international gathering, these following treaties of the United Nations will guide to this paper in a chronological order: The Convention On The Rights Of The Children(1989); ILO Convention concerning the Prohibition and Immediate Action for the Elimination of the Worst Forms of Child Labor (1999); The United Nations Protocol to Prevent, Suppress, and Punish Trafficking in Persons, Especially Women and Children (Trafficking Protocol,2000) which was supplemented to the United Nations Convention against Transnational Organized Crime; The Optional Protocol on the Sale of Children, Child Prostitution and Child Pornography which was supplemented to The Convention On The Rights Of The Children.5 The reason to follow a chronological order and set forth the treaties according to that discipline is to examine the logic of the problem according to the United Nations' perspective. From the perspective of timeline, how has been the United Nations grappling the problem from the beginning? Accompanied by these treaties this paper first will identify the problem of human trafficking, then will state precisely the problem of child trafficking under the title of human trafficking. Lastly, the paper will set forth the possible solutions to child trafficking for sexual exploitation.