Gebeliğin tırnak plak morfolojisi, kalınlığı ve uzaman hızına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of pregnancy on nail plate morphology, thickness and growth rate
  1. Tez No: 906974
  2. Yazar: ZEYNEP MÜZEYYEN ALTAN FERHATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH GÖKTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hamilelik, hiperpigmentasyon ve stria gravidarum gibi bazı fizyolojik cilt değişikliklerine neden olur. Saçlı deride kalınlaşma ve anajen fazın uzamasının da hamilelik sırasında meydana geldiği bilinmektedir. Ancak hamileliğin tırnaklara etkisi konusunda sınırlı sayıda çalışma yapılmıştır. Gebeliğin tırnak plağının morfolojisi, özellikle de büyüme hızı ve kalınlığı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Araştırmaya hamile kadınlar ve sağlıklı kadın gönüllülerden oluşan bir kontrol grubu dahil edildi. Lunulanın apikal noktasından başparmak tırnak plağının serbest kenarının orta noktasına kadar olan mesafe dijital kumpas ile ölçüldü. Kontrol ziyaretleri sırasında ölçüm tekrarlandı ve günlük milimetre cinsinden kaydedildi. Başparmağın tırnak plağının kalınlığı, tırnak plağının serbest kenarının orta noktasında ölçüldü. Her iki gruba da tırnakların dermatolojik muayenesi yapıldı. Hamilelik sırasında tırnaklarda meydana gelen değişiklikleri belirlemek için de bir anket yapıldı. Tırnak plağının ortalama büyüme hızı hamile kadınlarda 0,1 ± 0,05 mm/gün, kontrol grubunda ise 0,09 ± 0,05 mm/gün idi. Tırnak plağının büyüme hızı açısından hamile ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (P = 0.438). Tırnak plağının ortalama kalınlığı hamile kadınlarda 0,87 ± 0,19 mm, kontrol grubunda ise 0,75 ± 0,17 mm idi.
Özet (Çeviri)
Pregnancy causes some physiological skin changes, such as hyperpigmentation and striae gravidarum. Thickening of scalp hair and a prolonged anagen phase are also known to occur during pregnancy. However, a limited number of studies have been conducted on the effect of pregnancy on the nails. We aimed to investigate the effect of pregnancy on the morphology of the nail plate, specifically its growth rate and thickness. Pregnant women and a control group consisting of healthy female volunteers were included in the study. The distance from the apical point of the lunula to the midpoint of the free edge of the nail plate of the the thumb was measured with digital calipers. The measurement was repeated during the control visits and recorded in millimeters per day. The thickness of the nail plate of the thumb was measured at the midpoint of the free edge of the nail plate. A dermatological examination of the fingernails was performed for both groups. A survey was also conducted to identify any changes that occurred in the nails during pregnancy. The mean growth rate of the nail plate in pregnant women was 0.1 ± 0.05 mm/day, and in the control group it was 0.09 ± 0.05 mm/day. There was no statistically significant difference between the pregnant and control groups regarding the growth rate of the nail plate (P = 0.438). The mean thickness of the nail plate in pregnant women was 0.87 ± 0.19 mm, and in the control group it was 0.75 ± 0.17 mm. There was a statistically significant difference between the groups with respect to nail plate thickness (P < 0.001). A dermatological examination of the fingernails in the two groups did not reveal any statistically significant differences with respect to the nail findings. We determined in our study that pregnancy did not affect the growth rate and the morphology of the nails but increased the thickness of the nail plates.