Kollum femoris kırıklarında sementli ve sementsiz bipolar başlı parsiyel protez sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of cemented and cementless bipolar head partial prosthesis results in colum femoris fractures
- Tez No: 906975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YALÇIN TABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 5.Ortopedi ve Travmatoloji Servisine 2008-2012 yılları arasında kollum femoris kırığı nedeni ile yatırılan ve hemiartroplasti ile tedavi edilen hastalar belirlendi. Kontrol bilgileri derlendi. Düzenli kontrol bilgileri bulunmayan 58 hasta telefonla arandı ve 18 tanesi son kontrolüne geldi. 40 hasta çeşitli nedenlerden dolayı son kontrollerine gelemediler. Bunların durumları telefonla öğrenildi ve 4 tanesi bulundukları yerde çektirdikleri filmlerini yakınları vasıtası ile bize iletebildiler. Sonuç olarak akıbetleri hakkında bilgimiz olan, ara kontrolleri düzenli ve kayıt altında 46 hastamız oldu. Çalışmamıza dahil olan bu 46 hasta ameliyat olan 88 hasta arasından ulaşılabilenler ve kontrole gelip kayıt altına alınan hastalardan oluşmuştur. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası değerlendirme klinik, laboratuar ve radyolojik değerlendirmeler olarak gruplandırıldı. Ameliyat esnası değerlendirmede ise teknik ve klinik yönden inceleme yapıldı. Ameliyat öncesi klinik değerlendirmeler; - Hastanın ameliyat için beklediği gün sayısı - Ameliyat sonrası yatış süresi - Ek hastalıklar - ASA (American Society of Anesthesiologists-Amerikan Anestezi Derneği) evrelemesi Ameliyat öncesi radyolojik değerlendirmeler; - Osteoporozu değerlendirmek için Singh İndeksi - Kırığı evrelemek için Garden Sınıflaması , Pauwels Sınıflaması Ameliyat esnasi klinik değerlendirmeler; - Anestezi şekli - Transfüzyon cinsi ve miktari Ameliyat esnasi tekník değerlendirmeler, - Kullanilan protezin cinsi, hamnaddesi, sement miktarı gibi kullanılan materyallerin teknik özellikleri, kablo kullanılıp kullanılmadığı - Asetabulumun kalitesi, cerrahi teknik detaylaıi gibi hasta ve cerrahi özellikleri - Komplikasyonlar Ameliyat sonrasi klinik değerlendirme; - Harris (W.H. Harris 1969) kalça değerlendirme skoru - Komplikasyonlar Bulgular Sementsiz hemiartroplasti operasyonu yapılmış hastalann ortalama yaşı 71.3 olup, en genci 50, en yaşlisi 94 'dür,Sement1i hemiartroplasti yapılmış grupta hastaların ortalama yaşı 86 olup en genci 58, en yaşlisi ise 104'dür.iki grup arasında yaş ortalamaları açısından anlamlı bir fark saptanamamıştır. Sementli hemiartroplastide takip süresi ortalama 34 (22—42) ay olarak belirlenmiştir. Sementsiz hemiartroplastide takip süresi ortalama 16 (7-40) ay olarak belirlenmiştir. Ortalama hastanede kalış süresi 9 (3-22) gündür. Hastalar ameliyat öncesi ortalama 4 (1—8) gün, ameliyat sonrası ortalama 5 (2-21) gün hastanede kalmışlardır. Sementli bipolar başlı hemiartroplasti hastalarının ortalama hastanede kalış süresi 9,4 gündür. Sementsiz bipolar başlı hemiartroplasti hastalarının ise 8,9 gündür. İki grup arasındaki hastanede kalış süreleri arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Çalışma grubundaki hastalar postoperatif takip döneminde çekilen grafilerinindeğerlendirilmesi sonucunda iki grup arasında femoral stem gevşemesi ve stem migrasyonu açısından anlamlı fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the results of cementless or cemented bipolar head prostheses in the treatment of colum femoris fractures and to conclude which method is more effective by comparing the results with the literature. Materials and Methods Republic of Turkey Ministry of Health Ankara Numune Training and Research Hospital, 5.Patients who were hospitalised in the Orthopaedics and Traumatology Service between 2008 and 2012 with colum femoris fractures and treated with hemiarthroplasty were identified. Control information was compiled. Fifty-eight patients who did not have regular follow-up information were telephoned and 18 of them attended the last follow-up visit. 40 patients could not attend their last follow-up visits due to various reasons. Their conditions were learnt by telephone and 4 of them were able to send us the films they had taken in their localities through their relatives. As a result, we had 46 patients whose fate was known, whose interim controls were regular and recorded. These 46 patients included in our study consisted of those who could be reached among 88 patients who underwent surgery and those who came for follow-up visits and were recorded. Preoperative and postoperative evaluations were grouped as clinical, laboratory and radiological evaluations. In the intraoperative evaluation, technical and clinical aspects were analysed. Preoperative clinical assessments; - Number of days the patient waits for surgery - Duration of postoperative hospitalisation - Additional diseases - ASA (American Society of Anesthesiologists) staging Preoperative radiological evaluations; - Singh Index to assess osteoporosis - Garden Classification, Pauwels Classification for staging the fracture Intraoperative clinical evaluations; - Form of anaesthesia - Type and amount of transfusion Intraoperative technical assessments, - Type of prosthesis used, technical specifications of the materials used such as raw material, amount of cement, whether cable is used or not - Quality of the acetabulum, surgical technique details, as well as patient and surgical Features - Complications Postoperative clinical evaluation; - Harris (W.H. Harris 1969) hip assessment score - Complications Findings The mean age of the patients who underwent cementless hemiarthroplasty was 71.3 years, the youngest was 50 and the oldest was 94. The mean age of the patients who underwent cemented hemiarthroplasty was 86 years, the youngest was 58 and the oldest was 104. The mean follow-up period for cemented hemiarthroplasty was 34 (22-42) months. The mean follow-up period for cementless hemiarthroplasty was 16 (7-40) months. The mean hospital stay was 9 (3-22) days. Patients stayed in the hospital for an average of 4 (1-8) days preoperatively and 5 (2-21) days postoperatively. The mean hospital stay of cemented bipolar head hemiarthroplasty patients was 9.4 days. In cementless bipolar headed hemiarthroplasty patients, it was 8.9 days. There was no difference in the length of hospital stay between the two groups. There is no difference in femoral stem loosening and stem migration. There was no significant difference between the two groups in terms of femoral stem loosening and stem migration (p>0.05).