Gaz yakıtlı bir enerji santralinin yaşam döngüsü değerlendirmesi: Basit çevrimden birleştirilmiş çevrime geçiş
Life cycle assessment of a gas fired power plant conversion from simple cycle to combined cycle
- Tez No: 907017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAMAN ERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fosil yakıtlar, dünyada ve Türkiye'de elektrik üretiminde büyük bir paya sahiptir. Elektrik üretiminde yenilenebilir kaynaklara yönelim kadar, var olan üretim şekillerinin çevre etkilerinin en aza indirilmesi de önem arz etmektedir. Bir fosil yakıt olan doğalgaz, yüksek yanma verimliliği ve düşük emisyon değerleri nedeniyle diğer fosil yakıtlardan ayrışmaktadır. Gaz türbinindeki doğalgazın yanması sonucu elektrik enerjisi üreten basit çevrimli elektrik santralleri, egzoz gazının atık ısısından faydalanılarak kombine çevrim santrallerine dönüştürülmüş ve daha yüksek verimle elektrik enerjisi üretimi sağlanmasına imkân vermiştir. Günümüzde hala basit çevrim ile operasyonunu sürdüren santraller olmakla birlikte, yeni yatırımlarda da önce basit çevrim ile çalışıp, daha sonrasında kombine çevrime dönüştürülmesi planlanarak inşa edilen santraller mevcuttur. Bu çalışmada basit çevrim güç santralinin kombine çevrim güç santraline dönüşümü için gerekli olan ana ekipmanlar ortaya konulmuş, ilk inşa ve dönüşüm sırasındaki ana inşa malzemeleri incelenmiş ve tesisin operasyonu da göz önünde bulundurularak çevresel etki analizleri karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels hold a significant share in electricity generation both globally and in Turkey. Alongside the shift towards renewable resources in electricity production, minimizing the environmental impacts of existing production methods is also of paramount importance. Natural gas, a fossil fuel, stands out due to its high combustion efficiency and low emission values compared to other fossil fuels. Simple cycle power plants, which generate electrical energy through the combustion of natural gas in gas turbines, have been converted into combined cycle power plants by utilizing the waste heat from exhaust gases, thereby enabling higher efficiency in electricity generation. While there are still plants operating with simple cycles today, new investments include plants that initially operate with a simple cycle and are later planned to be converted to combined cycles. In this study, the main equipment required for the conversion of a simple cycle power plant to a combined cycle power plant has been identified, the primary construction materials during initial construction and conversion process have been examined, and comparative environmental impact analyses have been conducted, taking into account the plant's operation.