İnhale steroid ilaç kullanan hastaların ağız sürüntüsü örneklerinde maya mantarların araştırılması
Investigation of yeast in mouth swab samples of patients using inhaled steroid drugs
  1. Tez No: 907016
  2. Yazar: HATİCE KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN HAKKI ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Ağız boşluğu dış ortam ile sürekli temas durumundadır ve bebeklikten itibaren enfeksiyon etkenleriyle kolonize olmaktadır. Candida türleri insan mikrobiyotasında bulunan mikroorganizmalardır, fakat uygun koşullar oluştuğunda fırsatçı patojenler haline dönüşerek enfeksiyonlara sebep olabilmektedirler. Bu çalışmanın amacı; inhale steroid kullanan hastalarda maya kaynaklı enfeksiyon oranlarının, bu kişilerde izole edilen maya türlerinin çeşitliliğinin ve antifungal direnç oranlarının saptanmasıdır. Yöntem: İnhale steroid kullanan 51 hasta ve kontrol grubu olarak inhale steroid kullanmayan 30 sağlıklı kişi çalışmaya dahil edildi. Bakterilerin üretilmesi amacıyla Sabouraud Dekstroz Agar, Kanlı agar ve çikolata agar kullanıldı. İzole edilen maya mantarlarının tanımlanması amacıyla VITEK MS System (bioMérieux, Inc.), antifungal duyarlılık tespiti amacıyla VITEK 2 Compact System (bioMérieux, Inc.) kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin %54,9 KOAH, %21,6 astım, %15,17) akciğer dışı hastalıklar, %3,9 dispne, birer tanesinin bronşektazi ve plörezi hastası olduğu saptandı. Çalışmada en sık izole edilen tür %75,8 ile C. albicans olarak saptandı. Diğer türler için oranlar %9,1 ile C. kefyr, %6,1 ile C. tropicalis ve C. glabrata saptanırken en az izole edilen türün ise %3 ile C. dubliniensis olduğu gözlendi. C. albicans suşlarının %28'inin, flukonazole ve vorikonazole dirençli olduğu saptandı. C. albicans suşlarının tamamı flusitozine karşı duyarlı olarak saptandı. C. glabrata suşlarının tamamı flukonazole orta duyarlı, diğer antifungallere duyarlı bulundu. C. kefyr, C. dubliniensis ve C. tropicalis suşlarının antifungallere duyarlı olarak belirlendi. Sonuç: Çalışmamızda oral kandidiyazdan sorumlu en sık etkenin C. albicans olduğu görüldü. En yüksek direnç oranı flukonazol ve vorikonazole karşı tespit edildi. Genel olarak antifungallere karşı anlamlı bir direnç paterni tespit edilmedi. Belirli hasta gruplarında uygun ve etkili antifungal tedaviyi seçmek ve direnç gelişimini izlemek amacıyla in vitro antifungal duyarlılık çalışmaları yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The oral cavity is in constant contact with the external environment and is colonized with infectious agents since infancy. Candida species are microorganisms found in the human microbiota, but when suitable conditions occur, they can turn into opportunistic pathogens and cause infections. The purpose of this study; is to determine the rates of yeast-related infections in patients using inhaled steroids, the diversity of yeast species isolated from these samples, and antifungal resistance rates. Method: 51 patients using inhaled steroids and 30 healthy individuals who did not use inhaled steroids as a control group were included in the study. Sabouraud Dextrose Agar, Blood agar and chocolate agar were used to grow bacteria. VITEK MS System (bioMérieux, Inc.) was used to identify the isolated yeasts and VITEK 2 Compact System (bioMérieux, Inc.) was used to determine antifungal susceptibility. Results: It was determined that 54.9% of the individuals participating in the study had COPD, 21.6% had asthma, 15.17% had extrapulmonary diseases, 3.9% had dyspnea, and one each had bronchiectasis and pleurisy. The most frequently isolated species in the study was C. albicans with 75.8%. While the other species were C. kefyr with 9.1%, C. tropicalis and C. glabrata with 6.1%, the least isolated species was C. dubliniensis with 3%. It was determined that 28% of C. albicans strains were resistant to fluconazole and voriconazole. All C. albicans strains were detected to be sensitive to flucytosine. All C. glabrata strains were found to be moderately sensitive to fluconazole and sensitive to other antifungals. C. kefyr, C. dubliniensis and C. tropicalis strains were determined to be sensitive to antifungals. Conclusıon: The most frequently isolated agent responsible for oral candidiasis in patients was C. albicans in this study. The highest resistance rate was detected against fluconazole and voriconazole. Overall, no significant resistance pattern to antifungals was detected. In vitro antifungal susceptibility studies should be performed to select appropriate and effective antifungal therapy in specific patient groups and to monitor the development of resistance.