Losanıtsch matrisleri ve cebirsel özellikleri
Losanitsch matrices and their algebratic properties
- Tez No: 907046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezin bölümleri aşağıdaki gibidir. Birinci bölüm: Giriş ve problemin tanımı verilmiştir. Probleme ait alt problemlerin neler olduğu belitilmiştir. İkinci bölüm: Kaynak araştırmasını kapsamaktadır. Losanitsch sayıları, dizisi ve üçgeni hakkındaki araştırma makaleleri, tezler ve kaynak kitaplardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölüm: Ana konuya yardımcı olan temel kavramları ve özelliklerini içermektedir. Bunlar kombinatorik özellikler ve alt tam değer fonksiyonuna ait bazı özelliklerdir. Dördüncü bölüm: Tezin konusunun ana kısmıdır.Burada Losinitsch polinomları ve Losinitsch matrisleri ile özellikleri incelenenerek nümerik örnekler verilmiştir. Beşinci bölüm: Bu araştırma sonuçunda neler yapıldığı ve üzerinde çalışılabilecek konulardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sections of this thesis are as follows. First section: Introduction and definition of the problem are given. The sub-problems of the problem are stated. Second section: Covers the source research. Research articles, theses and source books about Losanitsch numbers, sequences and triangles are mentioned. Third section: Contains the basic concepts and their properties that help the main subject. These are combinatorics and some properties of the lower integer value function. Fourth section: This is the main part of the thesis subject. Here, Losinitsch polynomials and Losinitsch matrices and their properties are examined and numerical examples are given. Fifth section: As a result of this research, what has been done and the issues that can be worked on are mentioned.