8 haftalık mat pilates egzersizlerinin sağlıklı yetişkin kadınlarda sosyal fizik kaygı ve öz güven üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effects of 8-week mat pilates exercises on social physique anxiety and self-confidence in healthy adult women
- Tez No: 907045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİŞAH AKTAŞ ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma 8 haftalık mat pilates egzersizlerinin sağlıklı yetişkin kadınlarda sosyal fizik kaygı ve öz güven üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Nicel araştırma paradigması temel alınarak, kontrol ve deney gruplarının 8 haftalık mat pilates egzersizi öncesi ve sonrası verilerinin mukayesesini içeren mevcut çalışma, öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel modelde tasarlanmıştır. Çalışmanın deney grubunu çalışma kapsamında gönüllü onam formunu imzalayan ve Hatay Ata Welness Spor Salonunda mat pilates egzersizlerine katılmayı kabul eden 30 kadın oluşturmaktadır. Kontrol grubu ise tesadüfi olarak seçilmiş 30 kadından oluşturmaktadır. 30 kişilik deney grubuna haftada üç gün olmak üzere planlanan 8 haftalık mat pilates egzersiz programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise çalışma kapsamında hiçbir pilates egzersizi yaptırılmamış ve çalışma süresince eforlu egzersizlerden kaçınmaları sağlanmıştır. Çalışmada kullanılan veri toplama aracı 3 kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda katılımcıların yaş (yıl), kilo (kg), boy (cm), meslek ve eğitim durumu gibi bilgileri elde etmek amacıyla hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. İkinci kısımda“ Sosyal Fizik Kaygı”ölçeği, üçüncü kısımda ise“ Öz güven”ölçeği kullanılmıştır. Veriler Windows için SPSS 26 paket program kullanılarak çözümlenmiştir. Katılımcıların kişisel bilgilerinin dağılımları yüzde ve Frekans analizleri ile belirlenmiştir. Çalışmada kontrol ve deney grubunun ön test ve son test puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi grupların kendi içerisindeki ön test ve son test puanlarının karşılaştırılmasında ise eşleştirilmiş örneklem t testi kullanılmıştır. Veri analizi α=0.05 anlamlılık düzeyinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of 8-week mat pilates exercises on social physical anxiety and self-confidence in healthy adult women. Based on the quantitative research paradigm, the current study, which includes the comparison of the data of the control and experimental groups before and after the 8-week mat pilates exercise, was designed in a quasi-experimental model with a pretest-posttest control group. The experimental group of the study consists of 30 women who signed the voluntary consent form within the scope of the study and agreed to participate in mat pilates exercises at Hatay Ata Wellness Gym. The control group consists of 30 randomly selected women. An 8-week mat pilates exercise program planned to be three days a week was applied to the experimental group of 30 people. The control group did not do any pilates exercises within the scope of the study and was asked to avoid strenuous exercises throughout the study. The data collection tool used in the study consists of 3 parts. In the first part, a personal information form prepared to obtain information such as participants' age (years), weight (kg), height (cm), profession and educational status was used. In the second part, the“Social Physics Anxiety”scale was used, and in the third part, the“Self-confidence”scale was used. Data were analyzed using SPSS 26 package program for Windows. The distribution of participants' personal information was determined by percentage and frequency analysis. In the study, independent sample t-test was used to compare the pre-test and post-test scores of the control and experimental groups, and paired sample t-test was used to compare the pre-test and post-test scores within the groups. Data analysis was performed at the α=0.05 significance level.