Postpartum dönemdeki annelere tele-ebelik yoluyla verilen roy adaptasyon model temelli eğitimin postpartum fiziksel semptom şiddetine ve depresyon düzeyine etkisi
The effect of roy adaptation model based education given to postpartum mothers via tele-midwifery on postpartum physical symptom severity and depression level
- Tez No: 907047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA AYDIN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Postpartum dönemdeki annelere tele-ebelik yoluyla verilen Roy adaptasyon model temelli eğitimin postpartum fiziksel semptom şiddetine ve depresyon düzeyine etkisini belirlemektir. Yöntem: Deneysel tipte randomize kontrollü olan çalışmanın örneklemini postpartum 4./6. hafta arasında olan 35 eğitim ve 35 kontrol grubunda toplam 70 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; kişisel bilgi formu, postpartum fiziksel semptom şiddeti ölçeği (PFSŞÖ) ve Edinburgh postpartum depresyon ölçeği (EPDÖ) kullanılarak toplandı. Eğitim grubuna Roy adaptasyon modeli (RAM) doğrultusunda hazırlanan 4 hafta 8 oturumdan oluşan eğitim verildi. Eğitimler tele ebelik kapsamında eğitim kitapçığı gönderilmesi, hatırlatıcı mesajların atılması, telefon aracılığıyla eğitim konularının anlatılması şeklinde verildi. Bulgular: Gruplar arasında ön test PFSŞÖ ve EPDÖ puan ortalamalrı arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the effect of Roy adaptation model-based training given to postpartum mothers via telemidwifery on postpartum physical symptom severity and depression level. Method: The sample of the experimental type randomised controlled study consisted of a total of 70 women between the 4th/6th week postpartum, 35 in the training group and 35 in the control group. The data were collected using the personal ınformation form, postpartum physical symptom severity scale (PPSSS) and Edinburgh postpartum depression scale (EPDS). The training group received training consisting of 4 weeks and 8 sessions prepared in accordance with the Roy adaptation model (RAM). The trainings were given within the scope of tele-midwifery by sending a training booklet, sending reminder messages, and explaining the training topics via telephone. Results: No significant difference was found between the groups in the mean scores of the pre-test PPSSSS and EPDS (p>0.05).