Erken postpartum dönemdeki annelere verilen eğitimin, annelerin yorgunluğuna ve bebeğin uyku düzenine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effect mother's fatigue and the baby's sleep pattern in the early postpartum period
- Tez No: 493214
- Danışmanlar: DOÇ. DİLEK YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma erken postpartum dönemdeki annelere verilen eğitimin, annelerin yorgunluğuna ve bebeğin uyku düzenine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Ocak–Mayıs 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları A.D. Yenidoğan ve Sağlam Bebek Polikliniğinde yürütülmüştür. Bu tarihler arasında 0-3 aylık bebeğe sahip 79 anneye ulaşılmıştır. Veriler, 3-15 Günlük Bebeklerde Uyku Alışkanlığını Değerlendirme Anketi, 1-3 Aylık Bebeklerde Uyku Alışkanlığını Değerlendirme Anketi, Yorgunluk İçin Görsel Benzerlik Skalası (YİGBS) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler için sayı ve yüzdelik, ölçümle belirlenen değişkenler için ortalama ve standart sapma, ikili kategorik verilerin bağımlı değişkenlerle karşılaştırılmasında bağımsız iki örmek t test, ikiden fazla kategorik verilerin bağımlı değişkenlerle karşılaştırılmasında tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Gruplar arasında fark bulunması durumunda farklılığın kaynağını belirlemek üzere tukey testi uygulanmıştır. İkiden fazla değişken grubu arasında ilişkiyi incelemek için ki-kare testi, YİGBS ve ÇBASDÖ arasındaki ilişki için pearson korelasyon katsayısı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of the education given to the mothers in the early postpartum period on the fatigue of the mothers and the sleeping pattern of the baby. The study was carried out between January and May 2017 Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital Department of Pediatrics. Between these dates, 79 mothers with 0-3 month old babies were reached. The data were collected with Evaluation Questionnaire for 3-15 Daily Baby Habits, Questionnaire for Assessment of Sleep Habits in 1-3 Months, Visual Analogy Scale for Fatigue and Multidimensional Scale of Perceived Social Support. 20.0 package program was used for statistical analysis of the data. One-way ANOVA test was used to compare two categorical data with dependent variables. The mean and standard deviation for the descriptive statistics, the mean and standard deviation for the measured variables, the independent two-sample t test for comparison of dependent categorical data with dependent variables. When there is a difference between the groups, the tukey test was used to determine the source of the difference. Pearson correlation coefficient was applied for the relationship between the chi-square test, VASF and MSPSS, to investigate the relationship between the two variables.