Multiple miyelom hastalarında yaşın hücre mobilizasyon dinamiklerine ve otolog periferik kök hücre nakli sonuçlarına etkisi
The effect of age on cell mobilization dynamics and autologue peripheral stem cell transplantation results in multiple myeloma patients
  1. Tez No: 907059
  2. Yazar: SENA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜLDANE CENGİZ SEVAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Multiple miyelom (MM), kemik iliğindeki monoklonal plazma hücrelerinin çoğalmasıyla gelişen ve klinik semptomlara neden olan bir hastalıktır. Tedavi seçenekleri arasında otolog kök hücre nakli önemli bir yer tutmaktadır. Her ne kadar kök hücre nakli için keskin bir yaş sınırı olmasa da 65 yaş üstünde uygulanabilirliği tartışmalıdır. Çalışmanın amacı, 60 yaş üstü ve altındaki MM hastalarında otolog kök hücre naklinin sonuçlarına yaşın etkisini, sağ kalım analizleri üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bölümü'nde, Uluslararası Myelom Çalışma Grubu (IMWG) kriterlerine göre tanı alan ve Ocak 2012 - Aralık 2023 tarihleri arasında otolog kök hücre nakli yapılan 361 MM hastasını kapsamaktadır. İstatistiksel analizler SPSS programı kullanılarak yapılmış; Ki-kare ve T-testi ile hasta gruplarının demografik özellikleri ve tedavi yanıtları karşılaştırılmıştır. Sağ kalım analizleri Kaplan-Meier yöntemiyle yapılmış ve Cox regresyon modeli kullanılarak hazard ratio (HR) hesaplanmıştır. İstatistiksel anlamlılık için p değeri 0,05). Ancak, nakil sonrası 100.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Multiple myeloma (MM) is a disease characterized by the proliferation of monoclonal plasma cells in the bone marrow, leading to clinical symptoms. Among the treatment options, autologous stem cell transplantation (ASCT) plays a significant role. Although there is no strict age limit for ASCT, its applicability in patients over 65 years of age is debated. The aim of this study is to examine the impact of age on the outcomes of autologous stem cell transplantation in MM patients aged above and below 60, as well as its effect on survival analyses. Materials and Methods: The study includes 361 MM patients diagnosed according to the criteria of the International Myeloma Working Group (IMWG) and who underwent autologous stem cell transplantation at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Hematology, between January 2012 and December 2023. Statistical analyses were performed using the SPSS program. Chi-square and t-tests were used to compare the demographic and disease characteristics of patient groups and their treatment responses. Survival analyses were conducted using the Kaplan-Meier method, and hazard ratios (HR) were calculated using the Cox regression model. A p-value of 0.05).