Çorum il merkezinde yaralanmalı trafik kazalarında rehabilitasyon gereksiniminin incelenmesi
Examination of rehabilitation needs in injury traffic accidents in Çorum city center
  1. Tez No: 907064
  2. Yazar: MUHAMMED TALHA YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yaralanmalı trafik kazaları sonrasında nörolojik rehabilitasyon gereksinimi ortaya çıkan yaralanmalarda kişiler yalnızca görünür basit fiziksel zarar görmemekte, sinir sistemini de etkileyen sonuçlar karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle tedavi nörolojik (omurilik sistemi) ve ortopedik (iskelet sistemi) düzeyde sürdürülmelidir. Bu bağlamda T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Çorum Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine yansıyan trafik kazalarıyla ilgili olarak 2018-2022 yılları arasını kapsayacak şekilde kişilerin nörolojik ve ortopedik rehabilitasyon gereksinimlerinin, cinsiyet, yaş, zaman faktörleri bakımından incelenmesi araştırma konumuzu oluşturmaktadır. Araştırmamız sonucunda; kadınların yüzdelik olarak erkeklerden daha fazla fizik tedavi ve rehabilitasyon gereksinimi olduğu, fizik tedavi ve rehabilitasyon almak zorunda kalan kişilerin düşük seans sürelerinde iyileştiği, 36-65 yaş aralığındaki kişilerin daha fazla rehabilitasyon desteğine ihtiyaç duyduğu, kazaların daha yoğun olarak yaz mevsiminde ve ağustos ayında günün 4. altı saatlik zaman diliminde meydana geldiği, yaralanma bölgelerine bakıldığında ise genel olarak sağ tarafın ve cinsiyetten bağımsız olarak da üst ekstremitelerin yaralandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In traffic accidents with injuries that requireneurological rehabilitation, people not only suffer visible and simple physical damage, but also have consequences that affect the nervous system. Therefore, treatment should be continued at the neurogical (spinal system) and orthopedic (skeletal system) levels. Our research subject is to examine the neurogical and orthopedic rehabilitation needs of people in terms of gender, age and time factors, covering the years 2018-2022 regarding the traffic accidents with injuries reflected in the T.C. Ministry of Health Hitit University Çorum Erol Olçok Training and research Hospital. As a result of our research; women need more physical therapy and rehabilitation than men on a percentage basis, people who have to receive physical therapy and rehabilitation recover in low session times, people between the ages of 36-65 need more rehabilitation support, accidents occur more frequently in teh summer and in august at in the four six-hour period of the day, when the injury areas were examined, it was seen that the right, side was generally injured and the upper extremites were injured regardless of gender.