Alan programlanabilir kapı dizisi tabanlı fırçasız doğru akım motor kontrolü ve uygulaması
Field programmable gate array based brushless direct current motor control and implementation
- Tez No: 907070
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FARUK BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hayatımızın hemen her alanında motor sürücü sistemleri ve uygulamaları giderek yaygınlaşmaktadır. Motor sürücüleri, endüstriyel uygulamalardan robotik sistemlere, havacılık sektöründen savunma sanayi alanına kadar geniş bir yelpazede kullanılan kritik bileşenlerdir. Bu çalışma, FPGA teknolojisinin kullanılmasıyla paralel işlem kabiliyeti sayesinde motor sürücülerinin performansını artırmayı ve esnekliğini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. FPGA, programlanabilir mantık kapılarını içeren esnek bir entegre devre çözümü sunarak, motor sürücüsü üzerinde gerçek zamanlı kontrol yeteneklerini artırır. Motor kontrol algoritmalarının FPGA üzerinde implementasyonu, hızlı ve hassas tepkiler elde etmeyi sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında, motor sürücüsü tasarımında kullanılan kontrol stratejileri ve FPGA üzerindeki bu stratejilerden biri olan sensörsüz sürüş yöntemi uygulaması detaylı bir şekilde incelenmiştir. Motor kontrol uygulaması bir döner kanat insansız hava aracı üzerinde test edilmek suretiyle gerçeklenmiştir. FPGA kontrollü motor sürücüsü, endüstriyel otomasyon sistemlerinden mobil robotlara kadar geniş bir uygulama yelpazesi sunarak, esnek ve yüksek performanslı bir çözüm sağlamaktadır. Bu tez, FPGA teknolojisinin motor kontrol sistemlerindeki potansiyelini keşfetmeyi amaçlayan araştırmacılar, mühendisler ve endüstri profesyonelleri için değerli bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Motor driver systems and applications are becoming increasingly prevalent in almost every aspect of our lives. Motor drivers are critical components widely used in a broad spectrum of applications, ranging from industrial and robotic systems to the aerospace and defense industries. This study aims to enhance the performance and flexibility of motor drivers through the use of FPGA (Field-Programmable Gate Array) technology, leveraging its parallel processing capabilities. FPGA provides a flexible integrated circuit solution, including programmable logic gates, thereby enhancing real-time control capabilities on the motor driver. The implementation of motor control algorithms on FPGA is carried out to achieve fast and precise responses. Within the scope of the thesis, control strategies used in motor driver design and the application of one of these strategies, namely the sensorless drive method on FPGA, are examined in detail. The motor control application is realized by testing it on a rotary-wing unmanned aerial vehicle. FPGA-controlled motor drivers offer a flexible and high-performance solution, catering to a wide range of applications from industrial automation systems to mobile robots. This thesis serves as a valuable resource for researchers, engineers, and industry professionals aiming to explore the potential of FPGA technology in motor control systems.