Öğretmen adaylarının istatistiksel muhakeme becerilerinin incelenmesi
Investigation of statistical reasoing skills of teacher candidates
  1. Tez No: 907069
  2. Yazar: PINAR ERTEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Garfield (2002) istatiksel akıl yürütmeyi istatistiksel bilgiyi anlama, kullanma ve veriye dayalı, çıkarımda bulunabilmek olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı ilköğretim matematik, fen bilimleri ve sınıf öğretmenliği ögretmen adaylarının istatistiksel muhakeme becerileri incelemektir. Katılımcılar Bolu ve çevre illerinde bölümlerinde okuyan 158 ilköğretim matematik, 175 fen bilimleri ve 183 sınıf öğretmenliği öğretmen adayıdır. Çalışmada İstatistiksel Muhakememe Becerileri Ölçeği (Statistical Reasoing Assessment-SRA) kullanılmıştır (Garfield,2003). Test Türkçe'ye çevrilmiş, geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Testin Türkçe hali elde edildikten sonra, öğretmen adaylarına uygulanmıştır. Bulgulara göre test uygulanan matematik öğretmen adayları diğer öğretmen adaylarına göre olasılığı yorumlamada, bağımsızlığı anlamada, iki yönlü tabloları adlandırmada ve örneklemlerin önemini anlamada başarı gösterdiler. Ancak ortalamayı seçmede, olasılık hesaplamada, ilişki - nedenselliği ayırt etme ve örne
Özet (Çeviri)
Statistical reasoning is to understand and reason with statistical information and make interpretations based on sets of data (Garfield, 2002). In this study , the statistical reasoning skills of mathematics, science and classroom teaching teachers candidates. In this study, the aim was to examine the statistical reasoning skills of mathematics, science and primary school teachers candidates. There were 158 mathematics, 175 science and 183 classroom teacher candidates studying in Bolu and its neighboring provinces. In the study, Statistical Reasoning Assessment (SRA) was used (Garfield, 2003). This test was translated into Turkish and validity and reliability studies were conducted. The Turkish version of the test was obtained and applied to pre-service teachers. According to the findings, mathematics teacher candidates who were administered the test were more successful than the other teacher candidates in interpreting probability, understanding independence, naming two-way tables and understanding the impor