Solunum sıkıntısı olan term yenidoğanlara uygulanan terapötik pozisyonlar ile anne sütü kokusunun konfor ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of therapeutic positions applied to term newborn with respiratory distress and the effect of breast's milk smell on comfort and life signs
  1. Tez No: 907123
  2. Yazar: GİZEM YAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SONAY TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma solunum sıkıntısı yaşayan term yenidoğanlara terapötik pozisyon ve terapötik pozisyonla birlikte anne sütü kokusunun konfor ve yaşam bulgularına etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü deneysel araştırma türünde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan toplam 66 term yenidoğan oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak bilgi formu ve Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, Fisher Freeman Halton testi, Greenhouse-Geisser, Friedman testi, çoklu karşılaştırmalarda tekrarlayan ölçümlerde ANOVA testi için Bonferroni ve Friedman testi için Wicoxon, Bağımsız gruplar t-testi, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmada postnatal yaş haricinde tanıtıcı bilgiler açısından grupların benzer olduğu belirlenmiştir (p>0,05). Bulgulara göre sadece terapötik pozisyon alan yenidoğan bebeklerinin yaşam değerleri skorlarının ve konfor skorlarının zamana bağlı değişime göre anlamlı olarak farklılaşmadığı (p>0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental research to determine the effect of therapeutic position and therapeutic position with breast milk odor on comfort and vital signs in term newborns with respiratory distress. The sample of the study consisted of 66 term newborns who were hospitalized in the neonatal intensive care unit. Information form and Neonatal Comfort Behavior Scale were used as data collection tools. Descriptive statistics, chi-square, Fisher Freeman Halton test, Greenhouse-Geisser, Friedman test, Bonferroni for repeated measures ANOVA test for multiple comparisons and Wicoxon for Friedman test, Independent groups t-test, Mann-Whitney U test were used to analyze the data. It was determined that the groups were similar in terms of identifying information except for postnatal age. It was found that the life values scores and comfort scores of newborn babies who received only therapeutic position did not differ significantly (p>0.05) according to the time-dependent change.