Acil servis hekimlerinin hiperbarik oksijen tedavisi konusunda bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of emergency physicians level of knowledge on hyperbaric oxygen therapy
- Tez No: 907138
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Deniz ve Sualtı Hekimliği, Emergency Medicine, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Acil Servis Hekimlerinin Hiperbarik Oksijen Tedavisi Konusunda Bilgi Düzeylerinin Değerlendirilmesi Amaç: Ülkemizde uygulanan Acil Tıp Eğitim müfredatı, hiperbarik tıp acilleri konusunda süre ve güncellik açısından yetersiz kalmaktadır. Hâlbuki hiperbarik tıp acili olan bir hastanın en sık başvurduğu yer acil servis departmanlarıdır. Bu hastaların hızlı tanı ve tedavi alması hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle acil tıp araştırma görevlilerinin ve acil tıp uzmanlarının bu konuda bilgisi çok önemlidir. Yapılacak olan çalışmada, araştırma görevlilerinin bu konuda bilgi düzeylerinin tespit edilmesi planlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel bir anket çalışmasıdır. Çalışmamıza 15.05.2024-23.05.2024 tarihleri arasında görev yapmakta olan acil tıp uzmanlığı (ATU) asistan hekimleri, acil tıp uzmanları ve sualtı hekimlerinden oluşan toplam 56 hekim dahil edildi. Katılımcılara HBOT ile ilgili bilgi düzeylerini değerlendirmeye yönelik toplam 42 soru soruldu ve katılımcılara internet ortamında uygulandı. Bulgular: Çalışmaya katılan 56 acil tıp uzmanı, asistanı ve sualtı hekiminin demografik bilgileri şu şekildedir; Erkek: 33 (%58.9) Kadın: 23 (%41.1), Acil Tıp Asistanı: 20 (%35.7), Acil Tıp Uzmanı ve Öğretim Görevlisi: 16 (%28.6), Sualtı Hekimi: 20 (%35.7), Asistanlık Yılı 1.yıl 6 (%10,7), 2.yıl 4 (%7,1), 3.yıl 5 (%8,9), 4.yıl 5 (%8,9), Meslekteki Çalışma Yılı ≤10 yıl: 38 (%67.9) , >10 yıl: 13(%23,2) olarak bulundu. Katılımcıların HBOT bilgi düzeyleri incelendiğinde, toplam puanlar üzerinden anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bilgi düzeyleri şu şekilde dağılım göstermiştir: Test sonucunda alınan toplam puanlar incelendiğinde 100 puan üzerinden; Sualtı Hekimleri 90,1 ± 7,6 puan aldı. Acil Tıp Asistanları toplam 52,9 ± 20,8 puan, Acil Tıp Uzmanları/Öğretim Görevlileri 54 ± 15,6 puan aldı. Acil Tıp Asistanları ve Acil Tıp Uzmanları/Öğretim Görevlileri Sualtı hekimlerine göre anlamlı olarak düşük puan almışken, kendi aralarında ise anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Emergency Physicians Level of Knowledge on Hyperbaric Oxygen Therapy Aim: The Emergency Medicine curriculum in our country is insufficient in terms of duration and timeliness in terms of hyperbaric medicine emergencies. However, the most common place where a patient with hyperbaric medicine emergency presents is the emergency departments. It is vital that these patients receive rapid diagnosis and treatment. Therefore, the knowledge of emergency medicine residents and emergency medicine specialists on this subject is very important. In this study, it is planned to determine the level of knowledge of residents and specialists on this subject. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional survey study. A total of 56 physicians, including emergency medicine residents, emergency medicine specialists and underwater physicians working between 15.05.2024-23.05.2024, were included in our study. A total of 42 questions were asked to the participants to assess their level of knowledge about HBOT and administered online. Results: The demographic information of the 56 emergency medicine specialists, assistants and underwater physicians participating in the study is as follows; Male: 33 (58.9%) Female: 23 (41.1%), Emergency Medicine Assistant: 20 (35.7%), Emergency Medicine Specialist and Lecturer: 16 (28.6%), Undersea & Hyperbaric Medicine Specialist: 20 (35.7%), Assistant Year 1 .year 6 (10.7%), 2nd year 4 (7.1%), 3rd year 5 (8.9%), 4th year 5 (8.9%), Years of Working in the Profession ≤10 years: 38 (67.9%), >10 years: 13 (23.2%). When the HBOT knowledge levels of the participants were examined, significant differences were detected based on the total scores. Knowledge levels were distributed as follows: When the total scores obtained as a result of the test were examined, out of 100 points; Undersea & Hyperbaric Medicine Specialist scored 90.1 ± 7.6 points. Emergency Medicine Assistants received a total of 52.9 ± 20.8 points, and Emergency Medicine Specialists/Lecturers received 54 ± 15.6 points. While Emergency Medicine Assistants and Emergency Medicine Specialists/Lecturers received significantly lower scores than underwater physicians, no significant difference was detected between them.