Ergenlik dönemindeki dişi sıçanların ovaryum ve yağ dokusunda speksin ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of spexin expression levels in ovary and adipose tissue of female rats during puberty
  1. Tez No: 907137
  2. Yazar: AYŞE HANDE YOZGAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BİLLUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ön bilgi: Spexin (SPX) ve kisspeptin (KISS) vücut ağırlığı, metabolizma ve üremenin düzenlenmesinde rol oynayan peptitlerdir. Amaç: Çalışmanın amacı, dişi Wistar Albino sıçanların serum SPX konsantrasyonlarıyla, ovaryum ve beyaz yağ dokusundaki SPX ekspresyon seviyelerinin pubertal dönemlerle ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: 60 adet Wistar Albino sıçan, prepubertal (n=20) (postnatal gün [PNG] 28), pubertal (n=20) (PNG 42) ve postpubertal (n=20) (PNG 70) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tüm sıçanlar PNG21'e kadar anne sütü ile beslenmiş olup, sonrasında her grup kendi içinde normal ve yüksek yağlı yem ile beslenen iki alt gruba ayrıldı. Pubertenin belirlenmesi için vajinal açıklık, ilk östrus ve ovaryum dokusunda korpus luteum histomorfolojik olarak gösterildi. Serum LH, östrodiol (E2), total Ieptin (Iep), soluble leptin reseptörü (s-IepR), SPX, kisspeptin (KISS), IGF1, açlık glikoz ve insülin seviyeleri (HOMA-İnsülin direnci (ID)= glikoz (mmol/L) x insülin (µIU/mL) / 22,5) ve SPX ekspresyonları immünhistokimya boyama ile incelendi. İstatistiksel analizlerde p0.05). Serum SPX ve KISS seviyeleri pubertal grupta prepubertal gruba göre anlamlı derecede düşük izlendi (sırasıyla p=0.029 ve p=0.007). HOMA-ID pubertal dönemde prepubertal döneme göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p= 0.018). Serum s-lepR seviyeleri puberte dönemi, prepuberte ve postpuberte dönemlerine göre anlamlı düşük izlendi (sırasıyla p=0.010 ve p=0.003). Serum SPX seviyeleri serum KISS ile anlamlı olarak korelasyon gösterdi (r=0.510, p=0.008).
Özet (Çeviri)
Background: Spexin (SPX) and kisspeptin (KISS) are peptides involved in the regulation of body weight, metabolism and reproduction. Objective: This study aimed to investigate the relationship between serum SPX concentrations and SPX expression levels in the ovary and white adipose tissue of female Wistar Albino rats across prepubertal, pubertal, and postpubertal stages. Materials and Methods: Sixty Wistar Albino rats were divided into three groups by age: prepubertal (n=20, PND 28), pubertal (n=20, PND 42), and postpubertal (n=20, PND 70). Each group was subdivided into two diet-based subgroups: one fed a normal diet and the other a high-fat diet. All rats were initially breastfed until PND 21. Puberty markers, including vaginal opening, first estrus, and corpus luteum presence in ovarian tissue, were observed histomorphologically. Serum LH, estradiol (E2), total Ieptin (Iep), soluble lep receptor (s-IepR), SPX, kisspeptin (KISS), IGF1, fasting glucose and insulin levels (HOMA- Insulin resistance (IR)= glucose (mmol/L) x insulin (µIU/mL) / 22,5) and SPX expressions were analysed by immunohistochemistry staining. In statistical analyses, p 0.05). Serum SPX and KISS levels were significantly lower in the pubertal group compared to the prepubertal group (p=0.029 and p=0.007, respectively). HOMA-IR was significantly elevated during puberty compared to prepuberty (p=0.018). Serum s-lepR levels were lower in pubertal rats than in both prepubertal and postpubertal rats (p=0.010 and p=0.003, respectively). A positive correlation was found between serum SPX and KISS levels (r=0.510, p=0.008).