Kişi merkezli annelik bakım ölçeği kısa versiyonu'nun türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the person-centered maternal care scale short version
  1. Tez No: 907164
  2. Yazar: MÜJDE GÜL GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA KOÇ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma, Kişi Merkezli Annelik Bakım Ölçeği'nin (KMABÖ) Türkçe geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırma, tanımlayıcı ve metodolojik tipte bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Türkiye'nin güney doğusundaki bir İl'in aile sağlığı merkezlerinde, 1 Ocak 2023-15 Haziran 2023 tarihleri arasında 130 anne ile yürütüldü. Veriler,“Anneleri Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Kişi Merkezli Annelik Bakım Ölçeği”kullanılarak toplandı. Veriler SPSS ve Lisrell programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde geçerlik ve güvenirlik analizleri kullanıldı. Dil ve kapsam geçerliliği yapılan ölçeğin KGI değeri 0.846 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to evaluate the validity and reliability of the Person-Centered Maternity Care Scale (CMCAS) in Turkish. The research was carried out as a descriptive and methodological type of study. The research was conducted with 130 mothers in the family health centers of a province in the southeast of Turkey between January 1, 2023 and June 15, 2023. Data were collected using the“Mothers' Introductory Information Form”and“Person-Centered Maternity Care Scale”. Data were analyzed using SPSS and Lisrell program. Validity and reliability analysıs were used to evaluate the data. The KGI value of the scale, for which language and content validity was performed, was calculated as 0.846.