Beden eğitimi öğretmenlerinin iş tatmini ve mental iyi oluş düzeyleri arasindaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between job satisfaction and mental well-being levels of physical education teachers
- Tez No: 907173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İş tatmini, bireylerin işlerinden duydukları memnuniyet derecesini ve işlerine yönelik genel tutumlarını ifade eden, iş performansı, bağlılık ve genel yaşam kalitesi ile yakından ilişkili önemli bir kavramdır. Mental iyi oluş ise, bireyin duygusal, psikolojik ve sosyal işlevselliğini kapsayan, yaşamdan aldığı tatmin ve genel ruh sağlığı ile doğrudan bağlantılı bir durumdur. Bu araştırmada, Şanlıurfa ilinde resmi ortaokul ve liselerde görev yapan 339 katılımcı beden eğitimi öğretmeninin iş tatmini ile mental iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişki yapısal eşitlik modellemesi (SEM) ile incelenmiştir. Araştırmada iş tatmini ölçeği ve mental iyi oluş ölçekleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS ve Mplus yazılımları kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, beden eğitimi öğretmenlerinin iş tatmini ile mental iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı ve güçlü bir ilişki olduğunu istatistiksel olarak ortaya koymuştur (p < 0,05). Elde edilen bulgulara göre medeni durum, cinsiyet ve kazanç değişkenlerinin mental iyi oluş üzerinde anlamlı bir yordayıcı olmadığı belirlenmiş ve bu değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p > 0,05). Bu araştırma, Şanlıurfa ilinde beden eğitimi öğretmenlerinin iş tatmininin mental iyi oluşlarını belirgin bir şekilde etkilediğini göstermekte olup, eğitim politikalarının geliştirilmesi ve öğretmenlerin mesleki memnuniyetinin artırılması açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is an important concept that expresses the degree of satisfaction that individuals have with their jobs and their general attitudes towards their jobs, and is closely related to job performance, commitment and general quality of life. Mental well-being, on the other hand, is a situation that includes the emotional, psychological and social functionality of the individual, and is directly related to the satisfaction they receive from life and general mental health. In this study, the relationship between job satisfaction and mental well-being levels of 339 participating physical education teachers working in official middle and high schools in Şanlıurfa province was examined with structural equation modeling (SEM). Job satisfaction scale and mental well-being scales were applied in the study. SPSS and Mplus software were used to evaluate the obtained data. The research results statistically revealed that there is a significant and strong relationship between physical education teachers' job satisfaction and mental well-being levels (p < 0.05). According to the findings, it was determined that marital status, gender and income variables were not significant predictors of mental well-being and no statistically significant difference was found between these variables (p > 0.05). This research shows that the job satisfaction of physical education teachers in Şanlıurfa province significantly affects their mental well-being and offers important implications for the development of educational policies and the increase of teachers' professional satisfaction.