Adölesan gebelerde prenatal bağlanma ve etkileyen faktörler
Prenatal attachment levels of adolescent pregnant women and affecting factors
- Tez No: 907174
- Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışması, adölesan gebelerin prenatal bağlanma düzeyi ve etki eden faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel olan bu çalışma, Kasım 2022-Eylül 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihler arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Seyhan Devlet Hastanesi Marsa Kadın Doğum ve Hastalıkları Ek Hizmet Binasında prenatal izleme gelen adölesan gebeler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise belirtilen tarihler arasında hastanenin kadın doğum polikliniklerine antenatal takip için başvuran, araştırmaya katılmaya gönüllü olan, 19 yaş ve altında, 20. gebelik haftasını geçmiş toplam 188 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında kadınların tanıtıcı özelliklerini içeren“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve prenatal bağlanmayı ölçmek için "Prenatal Bağlanma Envanteri'' kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test ve Bonferroni testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive, cross-sectional study, conducted between November 2022 and September 2023, aimed to determine the level of prenatal attachment among adolescent pregnant women and identify the factors influencing this attachment. The study population comprised adolescent women who attended prenatal follow-up visits at the Seyhan State Hospital Marsa Gynecology and Obstetrics and Diseases Additional Service Building of the Ministry of Health of the Republic of Turkey during the specified period. A total of 188 adolescent pregnant women who attended the gynecology and obstetrics clinics for antenatal follow-up participated in the study. Participants were at or under the age of 19, had passed the 20th week of pregnancy and volunteered to participate. Data were collected the ''Introductory Information Form'' and the ''Prenatal Attachment Inventory (PAI)'' through face-to-face interviews. Descriptive statistics, Mann-Whitney U" test, Kruskal-Wallis H test, Bonferroni test were used in the analysis of the data.