Güney Marmara gravite verilerinin değerlendirilmesi
Interpretation of south Marmara gravity data
- Tez No: 90726
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET“Marmara Denizi Güneyinin Gravite Anomalilerinin Yorumlanması”başlıklı bu çalışma, Marmara Denizi güneyinde 40.0°- 41.0° K Enlemleri ve 26.5°- 29.5° D Boylamları arasında kalan bölgenin tektonik yapısına açıklık getirebilmek için, Bouguer gravite anomali haritalarının jeofizik analiz yöntemleri ile değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak, bölgenin 1/100.000 ölçekli Bouguer gravite anomali haritasından belirlenen yedi profille ilk aşamada tek boyutlu Fourier spektrum analizi uygulanmış ve anomaliye neden olan kütlelerin ortalama derinlikleri sırasıyla 3.3, 4.0, 4.0, 3.5, 2.7, 3.3 ve 4.4 km olarak saptanmıştır. Daha sonra, aynı profil verilerine Talwani Yöntemi uygulanarak denizaltı yapısının modellenmesine çalışılmıştır. Potansiyel kaynaklı verilerin birden fazla çözümünün olduğu göz önüne alınarak, ortaya modellerin gerçeğe en yakın olmasını sağlamak amacıyla, bölgede daha önce elde edilmiş olan sismik kesitlerden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, titled“Interpretation of Gravity Anomalies of Marmara Sea's Southern Part”that includes region that lies in between 40.0° - 41.0° N latitudes and 26.5° - 29.5° E longitudes aims the evaluation of Bouguer Gravity Anomali Maps by using geophysical procedures. For this reason, one dimensioned Fourier Spectrum Analysis has been applied to seven selected profiles from the 1/100.000 scaled Bouguer Gravity Anomali Map of the region, and mean depths of the mass that causes these anomalies have been found as 3.3, 4.0, 4A 3.5, 2.7, as and 4.4 km respectively. Talwani method has been applied to the same profile data in order to make submarine modelling. By taking into consideration the fact that more than one solution can be found for potential source data, seismic sections have been used in order to get a more realistic model.