Batık dalgakıranların stabilitesi
Stabilization of the sübmerged breakwaters
  1. Tez No: 90727
  2. Yazar: ARGIN AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KAPDAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
BATIK DALGAKIRANLARIN STABILITESI ÖZET Çeşitli ticari amaçlarla yıllar boyunca ucuz ve bencil bazı istekler doğrultusunda dikkatsizce kullanılan kıyıların zamanla doğal güzelliklerinden değerler kaybetmeye başlaması, sahil şeritlerinin kıyı yapılarından dolayı estetik güzelliğinin bozulması, denizlerin kirlenmesi ve doğal dengelerin bozulması çevreci bilincin oluşmasına yol açmış; tüm dünyada 20. Yüzyılın son yıllarına damgasını vurmuş olan toplam kalite anlayışı ile birlikte gelişim göstermeye devam etmiştir. Bu süreç içerisinde artan deniz ticareti talebine cevap verebilmek için bu yandan büyük boyutlu kıyı yapılarına ihtiyaç duyulurken, öte yandan turizm gibi büyük gelir kaynaklarını kaybetmeme amacıyla olsa dahi kıyıların doğal yapılarının bozulmamasına önem verilmeye başlanmıştır. Kıyı yapılarının projelendirilmesi sırasında çevresel etkilerin gözönüne alınması ile birlikte mühendisler, yeni projelerinde doğayı tahrip etmeyecek ve estetik olabilecek seçenekleri araştırmaya başlamışlardır. Bu amaçla araştırılan yapı tiplerinin nasıl olacağına, fayda ve rislderinin neler olacağına ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmaların ışığında yakın kıyı bar oluşumu incelenmiş, doğal olarak stabil olan kıyı şeridinin mevcut deniz koşullarındaki etkilere karşı davranışı gözlenerek batık dalgakıranların düşük maliyetli ve çevreyle dost bir çözüm olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
STABILIZATION OF THE SUBMERGED BREAKWATERS ABSTRACT Submerged mound breakwaters have been used for shore-line protection, pipe line protection and even for harbor protection in recent years. Low-crested and submerged breakwaters are designed to allow the transmission of a significant amount of wave energy as a result of overtopping. It means, the weight of the armor stones can be significantly reduced. So, either the cost of the breakwater can be cheaper than the normal breakwaters or the view of the shore-line can find some aesthetic solutions. Because of the submerged breakwaters has just one layer, this breakwaters has one kind of trunk material It caused the long life by some little maintenance. If the building is damaged by the big thorns, it can be solved by feeding the breakwater with same material. The other advantage is it doesn't need any kind of shape. Laboratory experiences show us, the building is shaped getting like S-Profile by the waves. Of course the submerged breakwaters are not the solutions of all kind of needs. It is used protection of the shore-line and sometimes protection of the harbor which has low payed and aesthetic solution, if the nature's effects are enough to the protection. If it is possible, the submerged breakwaters can choose as a best way to protect the shores.