Yoğun bakımda perkütan trakeotomi açılan hastaların erken dönem komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of early complications of patients who opened percutaneous tracheotomy in intensive care unit
  1. Tez No: 907285
  2. Yazar: DERYA KURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AYGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Trakeotomi, perkütan tekniklerin gelişmesi ile birlikte yoğun bakım ünitelerinde yaygın şekilde uygulanmaya başlanmıştır. Yaygınlaşan bu uygulamada erken dönem komplikasyonların tanımlanması ve yönetilmesinde yoğun bakım hemşiresi aktif rol almaktadır. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı önceden eğitim verilerek bilgileri güncellenen hemşirelerin bakım verdiği yoğun bakımda perkütan trakeotomi uygulanan hastaların erken dönem komplikasyonlarını değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma, yoğun bakımda çalışan 54 hemşire ve perkütan trakeotomi açılan 32 hasta ile gerçekleştirildi. Veri toplamada araştırmacılar tarafından literatüre ve kılavuzlara göre geliştirilen;“Hemşire Bilgi Formu”,“Hasta Bilgi Formu”,“Trakeotomi Bakımı Anket Formu”,“Hasta İzlem Formu”,“Erken Dönem Komplikasyon İzlem Formu”kullanıldı. Kategorik değişkenler için frekans dağılımı, sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Ayrıca non-parametrik analizlerden yararlanıldı. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare testi ve Fisher exact testi kullanıldı. İstatistiksel analiz SPSS v.21 programında yapıldı. BULGULAR: Katılımcı hemşirelerin trakeotomi bakımına yönelik bilgi puan ortalaması ön testte 13,83±2,55 iken anlamlı bir farkla son testte 16,61±1,61'dir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Tracheotomy has become widely used in intensive care units with the development of percutaneous techniques. In this widespread practice, the intensive care nurse takes an active role in the identification and management of early complications. Therefore, the aim of this study is to evaluate the early complications of patients who underwent percutaneous tracheotomy in intensive care units where nurses who have been trained and updated in advance provide care. MATERIALS AND METHODS: The study was carried out with 54 nurses working in the intensive care unit and 32 patients who underwent percutaneous tracheotomy. Developed by researchers in data collection according to the literature and guidelines;“Nurse Information Form”,“Patient Information Form”,“Tracheotomy Care Questionnaire Form”,“Patient Follow-up Form”,“Early Complication Follow-up Form”were used. Frequency distribution was used for categorical variables and descriptive statistics were used for numerical variables. In addition, non-parametric analyses were used. Pearson chi-square test and Fisher exact test were used to compare categorical variables. Statistical analysis was performed in SPSS v.21 program. FINDINGS: The mean score of the participant nurses' knowledge about tracheotomy care was 13.83±2.55 in the pretest and 16.61±1.61 in the posttest.