İstanbul Bdğazı'ndaki toplam kirliliğin canlılardaki mutajenik etkilerinin salmonella/mikrozom test sistemi ile araştırılması
  1. Tez No: 90729
  2. Yazar: MUSTAFA PETEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN OKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
oz ISTANBUL BOGAZI'NDAKI TOPLAM KİRLİLİĞİN CANLILARDAKI MUTAJENİK ETKİLERİNİN SALMONELLA/MİKROZOM TEST SİSTEMİ İLE ARAŞTIRILMASI İstanbul Boğazın'dan 20 istasyondan su örnekleri alınıp, bir evaporator yardımıyla konsantre edilmiş, daha sonra üç değişik organik çözücü yardımıyla çözülerek 'AMES' test yöntemi (SalmonellafMikrozom Mutajenite Test Sistemi) için hazır hale getirilmiştir. Deney sonuçlarında, Eminönü, Kasımpaşa, Balat, Eyüp örneklerinin mutajenik etki, Beşiktaş, Üsküdar, Çayırbaşı, Paşabahçe, Sahilyolü ve Kadıköy örneklerinin ise zayıf mutajenik etki gösterdiği tespit edilmiştir. Yalıköy, Avcılar, Küçükçekmece, Rumeli Feneri, Anadolu Kavağı, Rumeli Kavağı, Boğaz Ortası, Tarabya, Kandilli ve Ortaköy'de ise mutajenik etkiye rastlanılmamıştır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF THE MUTAGENIC EFFECTS OF POLLUTION IN BOSPHORUS ON LIVING ORGANISMS BY SALMONELLA/M1CROSOME TEST SYSTEM (AMES) Considering those points, water samples are taken from 20 different locations in Bosphorus. Those samples are lyophilized by using an evaporator. Lyophilized samples are dissolved in three different organic solvents to make them applicable for the AMES (Sa/moMlla/Microsome Mutagenicity Test System). The results of our research show that samples collected from Eminönü, Kasımpaşa, Balat and Eyüp exhibit strong mutagenicity, while those of Beşiktaş, Üsküdar, Çayırbaşı, Paşabahçe, Sahilyolu and Kadıköy show weak mutagenic effect. However, Yalıköy, Avcılar, Küçükçekmece, Rumeli Feneri, Anadolu Kavağı, Rumeli Kavağı, Medium of Bosphorus, Tarabya, Kandilli and Ortaköy samples are not mutagenic in AMES test. VIII