Las' ın alabalık üzerinde toksisitesi ve suda parçalanması
The toxic effect of LAS on rainbow trout and it is degradation in water
  1. Tez No: 90728
  2. Yazar: HÜSEYİN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN OKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
IX öz Bu çalışmada LAS'ın gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) toksisitesi incelendi. LAS'ın gökkuşağı alabalığına lethal dozu akvaryum içerisindeki su içerisine kademeli ilave edilen LAS ile 12.5 mg/l olduğu tespit edilmiştir. Aynı etki tek dozda LAS ilavesinde de saptanmıştır. LAS'ın organlara yığışması metakromatik metodla incelenmiş ve en yoğun olarak solungaçların LAS sorbe ettiği tespit edilmiştir. Gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) kan analizinde GPT (glutamik pirüvik transaminaz) seviyesinin arttığı tespit edilmiştir. LAS'ın şebeke suyunda ve deniz suyundaki parçalanması da incelenmiştir. Bu incelemede zamanla LAS'ın parçalandığı görülmüştür. Şebeke suyunda 7 günde LAS'ın parçalanmasının % 79, buna karşı deniz suyunda 7 günde % 74 olduğu tespit edilmiştir. Tayinler MBAS ve HPLC metodu ile yapılmıştır. HPLC metodunda LAS miktarının hesaplanması C]0 - C)4 piklerinin total alanlarından yapılmıştır, keza her bir pikin alanından da hesaplamalar yapılmış ve LAS komponentlerinin herbirinin kaybı tayinlerle akvaryumda günlük yapılmıştır. Buna göre 4.'cü gün 2-4-5-7-8-10-11 -12. 'ci pikler, 5.'ci gün l.'ci pik kaybolmuştur. En stabil olan pikler 3-6-9'dur. LAS'ın havalandırılmış şartta parçalanması % 99.04 olup 5 günde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work the toxicity of LAS was investigated on Oncorhynchus mykiss. Lethal dose of LAS on Oncorhynchus mykiss was determined as 12.5 mg/L in an aquarium into which LAS has been added in small increments. The same effect was observed when LAS was added single dose. Accumulation of LAS in the organs was determined by metachromatic method, gills having sorbed the most. The blood analysis of Oncorhynchus mykiss showed that GPT (glutamic pyravic transaminase) level increased. The degradation of LAS was determined in tap water as well as in sea water. The LAS amount in tested water decreased in time. Loss of LAS was 79% in tap water in 7 days whereas 74% in sea water in 7 days. Determination was made MBAS and HPLC methods. LAS amount was calculated in the latter from the total area of Cw - Ci4 peaks. Furthermore calculation was also made by taking area of each peak, thus the loss of each component of LAS was determined. The tests were made dailv on the samoles taken from the aauarium. It was observed that in the 4th dav