Tasarım yükünden fazla yük taşıması istenen betonarme kirişlerin takviyesi/güçlendirilmesi
Repairing/strengthening concrete beams which are wanted to carry more loads thandesing loads
  1. Tez No: 90731
  2. Yazar: CEVAT CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED DURAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TASARIM YÜKÜNDEN FAZLA YÜK TAŞIMASI İSTENEN BETONARME KİRİŞLERİN TAKVİYESİ / GÜÇLENDİRİLMESİ Cevat CEYLAN Celal Bayar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Ana Bilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Muhammed D. TEKİN Sayfa:69 Betonarme bir yapı elemanının takviyesi projedeki hatalar, yanlış uygulama veya sonradan elemanın taşıma gücünün arttırılmak istenmesi nedeniyle gerekebilir. Takviyeye gidilmeden önce takviye yöntemi belirlenecek ve takviye projesi yapılacaktır. Bu aşamada takviye yönteminin, amaca uygun olması, ekonomikliği ve uygulanabilir olması yöntemin seçiminde önemli faktörlerdir. Normal bir betonarme kirişin takviyesi için birden çok yöntem vardır. Bunlar klasik yöntemler, kirişin pas payı alınarak ilave çekme donatısı konur ve tekrar betonlanır. Polimer yapıştırıcıların gelişmesi ve yapı mühendisliğinde kullanılmaya başlanmasıyla çelik levhalar yapıştırılarak takviyesi düşünülmüş, deneyler olumlu sonuçlar vermiş ve uygulamaya konmuştur. Polimer yapıştırıcılar ve kompozit malzemelerin birlikte yapı elemanlarında takviyesi ise yeni bir araştırma söz konusudur. Mukavemetlerinin fazla zati ağırlıklarının az ve aderansların uygun olması kısa bir zamanda yapılması ve yapı elemanın kullanılabilir hale gelmesi avantajları ndand ir. Yabancı ülkeler bir çok uygulama örnekleri olan bu yöntemi daha yakından tanımak amacıyla literatür araştırması ve deneysel çalışmalar yapılmıştır. Ülkemizde böyle bir çalışmaya deneysel olarak yeni yeni başlanmaktadır. Birinci bölümde, litaratür araştırması genel olarak sunulmuştur, ikinci bölümde, malzeme davranışı ve yapılan kabuller detaylı olarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, matematiksel çözümler yapılmıştır. Dördüncü bölümde, deneysel çalışmalar anlatılmıştır. Beşinci bölümde deneysel çalışmalar da vanlan genel sonuçlar özetlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Betonarme Kiriş, Cam Elyaf, Kompozit Malzeme, Polyester Reçine, Takviye Tekniği vnr
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mdstor Thesis REPAIRING/STRENGTHENING CONCRETE BEAMS WHICH ARE WANTED TO CARRY MORE LOADS THAN DESING LOADS Cevat CEYLAN Celal Bayar University Graduate School of Material and applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor Prof.Dr.Muhammed D. TEKlN Sayfa :69 Strengthening of a building member may be needed for faults of project, faulty practices or after all for the need of increasing of the flexural strength of the member. Before strengthening, the method of reinforcement must be selected and reinforcement project should be done. At this stage, there are some important factors in according to object, applicability economy. There is more than one method for strengthening of reinforced concrete beams. On of them is the classical method. Rust cover of the beam is taken and steel reinforcement is added and reconcreted. Development of polymer adhesives and using them in building engineering, the experiments of strengthening by bonding steel plates have given good results and this method has been applied to strengthening by using polymer adhesives and composite materials together in building which is a new research method. The advantages of this method are excessive resistance, lightweights, good bonding, constructing in short time and accommodated live in short time. Scientist in several countries has made several works on this method. Experimental work on this method has newly started in our country. In the first chapter, the literature is generally given. In the second chapter, materials behaviour and analysis are explained in detail. In the third section, we have explained experimental studies. Finally, the results of experimental works are given. KEY WORDS: Reinforced concrete, beam, fibreglass, composite material, polyester resin, reinforcement method. IX