Robotik ve laparoskopik ürolojik cerrahilerde intraoperatif akciğer ultrasonografi skorlarının prospektif gözlemsel değerlendirilmesi
Prospective observational evaluation of intraoperative lung ultrasonography scores in robotic and laparoscopic urological surgeries
- Tez No: 907353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SAVRAN KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Robotik radikal prostatektomi(RRP) yapılan hastalarda trendelenburg pozisyonu ve pnömoperitonyum uygulamaları nedeniyle pulmoner atelektezi gelişme riski fazladır. Perioperatif atelektazinin gösterilmesinde ve hipoksi ayırıcı tanısında akciğer ultrasonografisi (LUS) yatak başı uygulanabilmesi , noninvaziv bir yöntem olması nedeniyle avantajlıdır. Biz de çalışmamızda RRP yapılan hastalarda, LUS skorlama sistemi ve eş zamanlı alınan kan gazı örnekleriyle atelektazi varlığını araştırdık. GEREÇ/YÖNTEM: Çalışmadaki tüm hastalara genel anestezi uygulandı. Standart ASA önerilerine ek invaziv arter basıncı, ısı, anestezi derinliği ve nöromuskular blokaj monitorizasyonu yapıldı. Entübasyon aşamasından vaka sonuna kadar 30 dakika aralıklarla Peep, Pplato, Ppeak, dinamik kompliyans(Cdyn) kaydedildi. Entübasyon sonrasında 5. dakikada (T1) , ekstübasyon öncesinde (T2) , uyanma odasında 30. dakikada (T3) olmak üzere bilateral hemitorakslar toplamda 12 bölgede LUS skorlama sistemine göre puanlandırıldı. Eş zamanlı alınan kan gazlarında pH, PaO2, PaCO2, SPO2, BE, laktat, PaO2/FiO2 oranları kaydedildi. Hava yolu basınçlarının , C dyn , kan gazı değerlerinin ve LUS skorlarının zamanla değişimi Friedman testi ile değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya 48 hasta dahil edildi. 5. dk bakılan Pplato ve Cdyn ile operasyonun devamında kaydedilen değerler karşılaştırıldığında Pplato basınçlarında anlamlı derece yükselme , C dyn azalma görüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Patients undergoing robotic radical prostatectomy (RRP) are at increased risk of developing pulmonary atelectasis due to trendelenburg position and pneumoperitoneum. Lung ultrasonography (LUS) is advantageous in the demonstration of perioperative atelectasis and in the differential diagnosis of hypoxia because it can be performed at the bedside and is a noninvasive method. In our study, we investigated the presence of atelectasis in patients undergoing RRP with LUS scoring system and simultaneous blood gas samples. METHODS: In this study all patients underwent general anesthesia. In addition to standard ASA recommendations, invasive arterial pressure, temperature, depth of anesthesia and neuromuscular blockade monitoring were performed. Peep, Pplato, Ppeak, dynamic compliance (Cdyn) were recorded at 30 minute intervals from intubation (5.min) to the end of the case. After intubation (T1), before extubation (T2), and at 30 minutes in the recovery room (T3), bilateral hemithoraces were scored according to the LUS scoring system in a total of 12 regions. Simultaneous blood gases, pH, PaO2, PaCO2, SpO2, BE, lactate, PaO2/FiO2 ratios were recorded. The changes in airway pressures, C dyn, blood gas values and LUS scores over time were evaluated by Friedman test. RESULTS: A significant increase in Pplato pressures and decrease in Cdyn were observed when Pplato and Cdyn values at 5' were compared with the values recorded at the end of the operation.