Yerel yönetimlerin kırsala yönelik destekleme uygulamaları ve tarım işletmelerinin üretim ve finansman faaliyetleri üzerine etkisi: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
Agricultural support practices of local municipalities for rural areas and their effects on production and financing activities of agricultural businesses: The case study of Ankara Metropolitan Municipality
- Tez No: 907363
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
6360 sayılı Kanun ile büyükşehir belediyeleri sınırları içerisindeki köylerin tüzel kişilikleri kaldırılarak mahalle statüsüne dönüştürülmüş ve büyükşehir belediyelerinin kırsal alanlara tarımsal hizmet götürme zorunluluğu doğmuştur. Bu araştırmada, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin il sınırları içerisindeki tarımsal destekleme uygulamalarının, tarım işletmelerinin üretim, pazarlama ve finansman faaliyetleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma kapsamında, Polatlı, Ayaş ve Çubuk ilçelerinde oransal örnekleme yöntemi ile seçilen 64 üretici ile anket yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre, üreticilerin %65'i tarımsal desteklemelerin üretimi artırdığını, %61'i verimliliği artırdığını ve %82'si ise bu artışların gelirlerine olumlu yönde katkıda bulunduğunu ifade etmiştir. Ayrıca, üretim ve verim artışında yaş, eğitim, gelir, tarım dışı gelir, tarımsal kredi kullanımı, arazi genişliği ve hayvan sayısının istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı ve diğer unsurların önemli olduğu belirlenmiştir. Sonuçta, özellikle gelir seviyesi düşük, küçük alanlarda tarımsal faaliyetlerini gerçekleştiren ve tarım dışı geliri olmayan üreticilere yönelik özel destekleme ve eğitim programlarının faydalı olacağı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the enactment of Law No. 6360, villages within metropolitan municipalities were reclassified as neighborhoods, requiring these municipalities to provide agricultural services to rural areas. This study explores how agricultural subsidies provided by the Ankara Metropolitan Municipality affect the production, marketing, and financing activities of local agricultural enterprises. Surveys were conducted with 64 producers, selected through proportional sampling from the districts of Polatlı, Ayaş, and Çubuk. Survey results showed that 65% of producers reported an increase in production, 61% noted improved efficiency, and 82% indicated that these increases positively impacted their income. Additionally, factors such as age, education, income, non-farm income, use of agricultural credit, land size, and livestock numbers were not found to have a statistically significant effect on production or productivity increases, while other factors appeared to be more influential. The study concludes that targeted subsidy and training programs would especially benefit low-income producers who work on small plots and lack non-farm income.